Zvaničnih pregovora oko nove vlade još uvijek nema, jer ni Državna izborna komisija (DIK) još uvijek nije saopštila zvanične rezultate. Ovo što se zove neformalni razgovori, ili "ćaskanje o politici", za Civis i za mene lično do te mjere je neozbiljno i jeftino da ga neću ni komentarisati. Dok se crnogorska politička scena ne uozbilji do nivoa prepoznate i opšte prihvatljive vizije, poduprte i oslonjene na kredibilne ideologije i ideje savremenog svijeta odomaćene u Crnoj Gori, dotle će svaki postizborni period ličiti na vašar želja, sujeta i taštine, kazao je u razgovoru za "Dan" lider Civisa Srđan Pavićević.
Kako je istakao, onog dana kada shvatimo da je javna politika alat u rukama naroda, kojim bi trebalo da se realizuje javni interes, a ne da javna politika predstavlja svojinu, prćiju, obrtni kapital političkih partija, kao respektabilnih firmi za sticanje profita, možda nešto i krene naprijed.
– Uviđajući potrebu za širokim sociološko-kulturološkim dijalogom, koji treba da "markira" i analizira naše postojeće "jeftinoće", a samim tim i da ponudi rješenja, Civis će od 6. jula pokrenuti seriju panela pod nazivom "Civilizacija" – najavio je Pavićević.
Iako zvaničnih pregovora o formiranju Vlade još nema, na onim nezvaničnim, prema saznanjima "Dana", svi iznose zahtjeve i žele dio kolača. Pavićević ističe da je valjda došao red i na one najstrpljivije, koji su do sada sa indignacijom posmatrali scene sa političke rasprodaje u kojoj nisu htjeli ili umjeli da učestvuju.
– Ako želi prosperitet u svakom pogledu, ova država mora da se preda u ruke obrazovanim, stručnim, etičnim, kredibilnim, modernim, dostojanstvenim, uravnoteženim, hrabrim i pristojnim ljudima. A ne formalnim procentima, koji kubure sa suštinskim kvalitetom. Crna Gora je isuviše mala da bi mogla iz svojih fragmenata da iznjedri puni i neophodni kvalitet, tako da mi u Civisu mislimo da konsenzus mora biti što širi, inkluzivnost što veća, isključivost što manja, uz apsolutnu doslednost meritokratskim principima, pogotovu u statusima i oblastima struke u politici, ćak i po cijenu da se Vlada ne formira – poručio je naš sagovornik.
Kako je dodao, za to su potrebni kvalitetni i sadržajni pregovori, koje treba da vode mudri i neostrašćeni učesnici.
Upitan kako doći do kvalifikovane većine, odgovara da je i DPS decenijama vladao sa 42 ili 45 poslanika, pa niko od toga tada nije pravio problem.
– Ako pitate kako doći do dvotrećinske ili tropetinske većine, to je već pitanje političke i svake druge umjesnosti i stepena zrelosti narodnih predstavnika i političkih profesionalaca. Upravo na tom raskršću se i odvajaju putevi privatno-partijskog i javnog interesa. Delikatan test traži samo jedan, ali tačan odgovor, naravno bez prepisivanja. Tada se sve vidi. Kad se sve ove kockice poslože, formiraće se i nova izvršna vlast. Bolje i da ide sporije, a da bude sa većim kvalitetom koncepta i sastava, nego da se "sklepa" na brzu ruku, pa da počne da kleca od početka svog formiranja – istakao je Pavićević.
Коментари (0)
Оставите свој коментар