Недавни локални избори у Беранама и Улцињу показали су да су ванредни парламентарни избори најпоштеније рјешење за рјешавање политичке кризе у Црној Гори, али и рапидан пад некада најјаче политичке снаге у држави – Демократске партије социјалиста, сагласни су саговорници "Дана".
Политички аналитичар Срђан Вукадиновић сматра да је након избора у Беранама и Улцињу кулминирала нетрпељивост међу политичким партијама, што, уз политичке уцјене, у знатној мјери успорава формирање мањинске владе, а у коначном може довести и до одустајања од тог концепта.
Он истиче да изјаве о томе да неко може, а неко не може да учествује у Влади говоре о непомирљивости међу партијама које су побиједиле на августовским изборима, али и међу партијама које би требало да уђу у мањинску владу.
По Вукадиновићевом мишљењу, питање је да ли ће мандатар Дритан Абазовић моћи да сакупи 41 глас за подршку његовој влади. Он подсјећа на политичке уцјене.
– Има најава да СНП неће моћи да учествује у локалним властима, а, са друге стране, та партија условљава формирање Владе неуласком СДП и СД. Све говори о непомирљивости дојучерашњих коалиционих партнера и оних који би требало то да постану. Пошто изборни кредибилитет ДПС-а рапидно пада – видјели смо да су освојили 4.300 гласова мање у Беранама, а слично је и у Улцињу, та партија ће бити у све лошијој позицији, па ни њима не одговара да се мањинска влада сада формира јер би одлагање избора показало њихов значајан пад – казао је Вукадиновић.
Он сматра да је формирање Владе данас много даље него што је било прије локалних избора.
– Није могуће спојити неспојиво, апетити су огромни, а изборни капацитет је мали, тако да није могуће створити Владу која би расправљала о важним одлукама. Црна Гора нема времена да трпи надгорњавање политичких партија које немају никакав изборни капацитет. УРА се само хвали неким достигнућима, а ништа није урадила, док је СНП на претходним изборима био у саставу листе "За будућност Црне Горе" тако да није сигурно да ли имају садашњих пет мандата, па би се њихов маневар могао сврстати у изборну превару или изборну крађу – истиче Вукадиновић.
На другој страни, бивши потпредсједник Скупштине и предсједник Народне странке Предраг Поповић сматра да је оно што је најпријатније, али ипак изненађење, јесте потпуни суноврат коалиција око ДПС-а на претходним локалним изборима.
–Ово стога јер су имали шансу да се поврате као незаобилазан политички фактор, имајући у виду огромне и мени потпуно несхватљиве свађе и расколе унутар побједничке коалиције из 30. августа 2020. Распад те већине и рушење сопствене владе били су велика шанса за ДПС. Али, изгледа да је свевремена она римска сентенца: Све што видиш да пропада, мој Катуле, сматрај, пропало је – каже Поповић.
И он је оцијенио да избори у Беранама и Улцињу јасно указују на незаустављив пад ДПС-а.
– Ипак, треба бити опрезан јер је познато да је рањени лав најопаснији. СНП је свакако велико изненађење. Њихов резултат је последица два фактора. Први, и најважнији, да је та партија добро наплатила своју дугогодишњу власт у Беранама. И, други, да је, по свему судећи, покупила највећи дио бившег бирачког тијела ДПС-а, чиме је надокнадила одлив дијела својих разочараних бирача – рекао је Поповић.
Он сматра да су Демократе највећи добитници избора у Беранама, мада су, по њему, веома респектабилне резултате постигли и листа коју је подржао још увијек актуелни премијер, као и Права Црна Гора,
– Уједињена Црна Гора стабилна, док је коалиција око ДФ-а, имајући у виду да је Беране средина од које су они највише очекивали, знатно испод предизборних калкулација, али још увијек на солидном нивоу. Уз додатак да ни они, као ни СНП, први пут нису ни подносили своје листе у Улцињу!? Да ли ће ови резултати натјерати протагонисте тзв. мањинске владе да још једном добро размисле о том науму, нисам сигуран. Чак, ако буду инсистирали на формирању такве владе, реалније је очекивати распад већ склопљених коалиција у Никшићу, Херцег Новом и Мојковцу, него брзо конституисање беранске власти. Такве најаве већ имамо, што би био додатни разлог за бригу пред наступајуће мајске локалне изборе. Тачније, сипање горива у мотор већ посусталог бившег режима – закључио је Поповић.