Црна Гора је добила проевропску владу. Владу која је за разлику од претходне инклузивна и влада свих. Мислим да је то најважнија разлика између претходне и ове владе. Такозвана апостолска влада, која је зауставила процес ЕУ интеграција, која је пријетила да уруши грађански и секуларни концепт друштва, замијењана је владом која је састављена на платформи европских вриједности, али и која по свом саставу одражава Црну Гору што је њена додатна вриједност и добра порука, казао је у разговору за "Дан" посланик Бошњачке странке Амер Смаиловић.
Додаје да су очекивања јавности од нове владе велика, а слично је и са нашим међународним партнерима.
– Вјерујем да смо на међународном плану већ кренули у санацију свега лошег и неповољног што је радила 42. Влада. Црна Гора, као прва наредна чланица Европске уније (ЕУ), мора бити покретач реформи и позитивних процеса на Западном Балкану и сви морамо допринијети томе. Потребно је спустити националне, вјерске и политичке тензије. Kренути у процес помирења у Црној Гори, али не само декларативно већ конкретно. То је дугорочан и мукотрпан процес, али ми желимо истрајати у томе. Такође, неопходно је суочити се са економским проблемима, инфлацијом, животним стандардом грађана. Неопходно је усредсредити се и на туристичку сезону која је на прагу. Један од приоритета ове владе је и одлучност у борби против корупције и организованог криминала. Очекујемо и да нова влада има другачији однос према бошњачком народу након што је 42. Влада Бошњаке потпуно искључила из процеса одлучивања и дискриминисала средине у којима живе Бошњаци када су у питању капиталне инвестиције и улагања у развојне пројекте – наводи Смаиловић.
Према његовом мишљењу, имаћемо политичку стабилност, која је предуслов успјешног рада Владе.
– Ми смо као држава кандидат за чланство у ЕУ отворили сва преговарачка поглавља, али вјерујем да је дошло вријеме да кренемо и у процес затварања тих поглавља. Видим одлучност нове владе да се овај процес убрза, да се реформе имплементирају и оптимиста сам да ће Црна Гора бити прва наредна чланица ЕУ. На том путу је много посла и очекујем подршку Влади од стране свих странака у парламенту за оно што она буде радила позитивно. То ће бити и тест њихове искрености када говоре да су за интеграције. Не бих лицитирао о датумима а кочи нас неспремност да заиста прихватимо европске вриједности и да се одрекнемо неких лоших навика које су постале дио нашег менталитета а које урушавају функционалност правне државе. Брзина интеграција, са друге стране, не смије бити на штету квалитета реформи друштва, потребно је сва поглавља посвећено и квалитетно испреговарати – закључује Смаиловић,