Iako još uvijek nije održan prvi zvaničan sastanak parlamentarne većine oko formiranja nove izvršne vlasti, već su se pojavili prvi problemi. Kako "Dan" saznaje, do kraja nedjelje, tačnije sjutra ili u petak, održaće se sastanak partija na kojem će se definisati datum sjednice na kojoj će se birati novi mandatar. Tek nakon praznika će razgovarati o funkcijama u izvršnoj vlasti.
Dok u Građanskom pokretu (GP) URA očekuju da zadrže sektor bezbjednosti, predsjednik Pokreta za promjene (PzP) i jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Nebojša Medojević takođe insistira na funkciji u tom sistemu. Iz GP URA nam je nezvanično rečeno da od septembra nije bilo novih razgovora i da se od tada njihova pozicija nije promijenila.
– Mi i dalje tražimo kontrolni paket, koji bi podrazumijevao kontrolu nad bezbjednosnim sektorom – kazao je naš izvor.
Pokret za promjene smatra da je njihov lider Nebojša Medojević spreman da preuzme mjesto potpredsjednika Vlade za koordinaciju reformi službi bezbjednosti, saopštio je poslanik te stranke Nikola Bajčetić.
On je kazao da PzP čvrsto stoji pri pozicijama koje su dogovorene u oktobru 2020. godine, nakon parlamentarnih izbora, u okviru koalicije "Za budućnost Crne Gore" kada je njihovoj stranci pripalo mjesto potpredsjednika Vlade za koordinaciju reformi službi bezbjednosti.
– U septembru ove godine, tokom pregovora parlamentarne većine, u kojim smo odustali od nekih drugih zahtjeva, ponovili smo zahtjeve vezane za koordinaciju reformi službi bezbjednosti, imajući u vidu tešku situaciju u kojoj se naša zemlja nalazi. Reforma službi bezbjednosti zahtjeva posebnu hrabrost i znanje – kazao je Bajčetić.
Još jedan veliki problem sa formiranjem nove vlade je i to što nije sigurno hoće li biti prihvaćena od strane zapadnih partnera.
Komentarišući poruke Zapada da je moguće da neće podržati formiranje nove vlade, premijer Dritan Abazović je rekao da je državni parlament legitimna institucija i da je Crna Gora parlamentarna demokratija.
– Kod nas ne funkcioniše predsjednički sistem, Parlament bira i razrješava vladu, mijenja premijere i ministre. Vidjećemo šta će biti – kazao je Abazović.
On je novinarima u Budvi rekao da nikome nije u interesu, nijednom političkom subjektu, da Crna Gora uđe u bilo kakvu blokadu i međunarodni nesporazum.
– Ne očekujem da bude nikakvih većih nesporazuma na međunarodnom planu, niti mislim da će subjekt koji ja predstavljam uraditi neki potez da se to poremeti, a mislim da govorim i u ime ostalih i da ni ostali neće to uraditi – izjavio je Abazović.
On je odrično odgovorio na pitanje da li vjeruje da može doći do zamrzavanja pregovora sa EU.
– Ne vjerujem. Ja vjerujem u to da je trebalo deblokirati Ustavni sud. Da smo deblokirali Ustavni sud i da smo izabrali još tri člana Sudskog savjeta, dobili bismo završna mjerila i bili bismo daleko – kazao je premijer.
Upitan da li lidera Demosa Miodraga Lekića već smatra za mandatara iako je predsjednik države Milo Đukanović najavio da neće održati konsultacije, on je podsjetio da je za Lekića dat 41 potpis i da je jasna situacija kada je u pitanju mandatar.
Odgovarajući na pitanje kada se može očekivati formiranje vlade, on je rekao da to nije toliko jednostavan proces. On je kazao da je raspodjela funkcija stvar budućih dogovora, ne precizirajući koju poziciju on očekuje.
Nema ništa protiv toga da i predstavnici Pokreta "Evropa sad" (ES) budu dio nove vlade.
– Nemam ništa protiv toga, sa njima sarađujemo u nekim lokalnim upravama. Do mandatara je da pokaže viziju, a sve što je inkluzivno meni je prihvatljivo – naglasio je Abazović.