Ovaj proces predstavlja jedan od najvažnijih koraka na putu Crne Gore ka članstvu u Evropskoj uniji.
Ambasador Satler je na početku sastanka čestitao ministru Šahmanoviću na imenovanju, naglašavajući da je Evropska unija spremna da podrži nastojanja Crne Gore u pravcu zelene tranzicije i energetske samoodrživosti.
- Pozitivan ton izvještaja EU o napretku Crne Gore predstavlja podršku crnogorskoj administraciji, ali i obavezu da se još ambicioznije posveti pitanjima koja su ključna za dalji napredak u pregovorima - naglasio je Satler.
Ministar Šahmanović je informisao ambasadora o sprovedenim aktivnostima u okviru pregovaračkog poglavlja 15, koje obuhvata pitanja iz oblasti rudarstva, nafte i gasa.
Posebno je istakao da će Zakon o obaveznim rezervama uskoro biti na dnevnom redu Skupštine Crne Gore, dok je pripremljena i tenderska dokumentacija za rekonstrukciju naftnih rezervoara u Baru. Takođe, kroz budžet su već obezbijeđena sredstva za nabavku dijela obaveznih količina naftnih rezervi.
Tokom susreta, Sattler i Šahmanović su se saglasili da pravedna i zelena tranzicija zahtijevaju visok nivo političke odgovornosti i međuresornu saradnju. Ambasador Satler je naglasio da iskustva iz zemalja EU mogu biti dragocjena i primijenjena u Crnoj Gori.
Ministar Šahmanović je takođe istakao važnost izrade strateškog dokumenta za održivu eksploataciju mineralnih sirovina, uz primjenu visokih ekoloških standarda. Razgovarano je i o planovima za 3D istraživanja o potencijalima ugljovodonika u crnogorskom podmorju, kao i o budućnosti jadransko-jonskog gasovoda.
Na kraju sastanka, sagovornici su zajednički zaključili "za uspješnu pravednu i zelenu tranziciju Crne Gore neophodan je timski rad i sinergija svih relevantnih aktera, od državnog do lokalnog nivoa."