Упркос вишемјесечним најавама из Универзитета Црне Горе да је потребно омогућити упис самофинансирајућих студената на државним факултетима, због неусвајања закона о високом образовању, у јуну ће моћи да се упишу само матуранти који ће се школовати о трошку државе.
Из Ректората су "Дану" у децембру прошле године сопштили да су предложили да се измјенама Закона о високом образовању поново омогући упис самофинансираjућих студената, чиме би се унаприjедила финансиjска одрживост и оставио простор за кандидате за које нема довољно мјеста на факултетима.
Проректор за наставу Веселин Мићановић казао је за "Дан" да се питање враћања самофинасирајућих студената може ријешити једино усвајањем измјена Закона о високом образовању тако да њихов захтјев отпада за ову годину. Реформом високог образовања од 2017. године уведене су бесплатне основне студиjе за све бруцоше на државном универзитету, а од 2019. и за мастер студиjе.
Он истиче да су предузели прве кораке за планирање уписа нових студената и да ће по лиценци бити расписано до 3.500 буџетских мјеста на 19 факултета.
– Када је ријеч о предлогу да се врате самофинансирајући студенти, тај предлог још није усвојен и чека се Закон о високом образовању. И ове године ће бити обезбијеђен електронски упис тако да ће кандидати практично од куће моћи да аплицирају. Подношењем документације преко свог матичног броја прилажу свједочанства и остале податке о стеченом успјеху током образовања у средњим школама. Кандидати могу преко јединствене базе Министарства просвјете да аплицирају, док ће остали који су раније завршили средњу школу непосредно поднијети документацију. Свака од универзитетских јединица сагледава ситуацију на тржишту рада и податке о броју незапослених из одређених занимања. На основу тога се предлаже број мјеста који не може прећи број одређен лиценцом. Свака јединица на основу својих капацитета и потреба за високошколцима предлаже број уписних мјеста. Ради се о укупном броју од око 3.500 мјеста за бруцоше. Мање-више буду попуњена сва мјеста на факултетима – истиче Мићановић.
Он наводи да је најважније да се уписном политиком не ствара већи број незапослених и да се уписују најбољи кандидати како би се унаприједио квалитет самих програма.
– Уколико се деси да је засићење на тржишту рада, онда се поставља питање оправданости постојања тог студијског програма јер се смањује интересовање и уписују га кандидати са нижим знањем. Последњих година имамо велико интересовање матураната и према друштвеним и према природним смјеровима. Ако говоримо о томе, стандардно имамо велико интересовање за упис на Правном и Економском факултету. Када су потребе тржишта рада у питању, онда највеће интересовање влада за ИТ сектор, затим за медицину, архитектуру, психологију, хуманистички наставни смјер на Филозофском факултету и образовање учитеља и предшкоско васпиатње. Имамо интересовање за све студијске програме – каже Мићановић.
Продекан за наставу на Правном факултету Никола Дожић казао је за "Дан" да су у току припреме за упис и представљање факултета.
– Очекујемо да ће бити електронски упис, ми се још бавимо испитима. Кад се заврши са екстерном матуром биће обавјештење. Ми смо већ почели са неком врстом промоције и предствљања факултета матурантима. Организовали смо дане отворених врата који су били прилика да се матуранти упознају са програмима на УЦГ. Радимо на томе, још нијесмо одлучили колико ће бити мјеста за упис на Правном факултету – каже Дожић.