
Iz Fonda za zdravstveno osiguranje "Danu" je saopšteno da su prošle godine platili 140.000 eura za liječenje pacijenata kojima su obavljene transplantacije jetre i bubrega u Turskoj, od kojih je bilo jedno dijete. Iz Fonda ističu da nemaju pravnog osnova da djelimično pokrivaju troškove transplantacije građanima koji sakupljaju novac kako bi otišli na liječenje u inostranstvo. Iako se na listi čekanja Ministarstva zdravlja za transplantaciju organa nalazi 50 oboljelih, od kojih je petoro djece, u Kliničkom centru se već dvije godine ne sprovodi program presađivanja organa. To je dovelo do toga da građani moraju da mole i traže novčanu pomoć kako bi samostalno išli na liječenje u Tursku ili Bjelorusiju. Iz Fonda upozoravaju nadležne institucije da sa oprezom pristupaju transplantacionoj politici, jer su sve prisutnije trgovine ljudskim organima.
– Tokom 2021. godine dva osiguranika su upućena u bolnicu Acibadem, Istanbul, Turska, na liječenje – djelimična transplantacija jetre od nesrodnog podudarnog davaoca. Cijena transplatacije po jednom osiguraniku iznosila je 60.000 eura. Drugi osiguranik (dijete), upućeno je u bolnicu Acibadem na transplantaciju bubrega (đed donor). Cijena transplantacije iznosila je 20.000 eura. Pored troškova liječenja, Fond je snosio i troškove prevoza za osiguranika i donora – ističu iz Fonda.
Iz te institucije poručuju da Fond ne vodi transplantacionu politiku u Crnoj Gori.
– Fond je u okviru svojih ovlašćenja u obavezi da primjenjuje zakon, u dijelu prava osiguranih lica na liječenje van Crne Gore. Postupak upućivanja propisan je Pravilnikom o načinu i postupku upućivanja osiguranih lica na liječenje van Crne Gore, tako da Fond sprovodi postupak koji je definisan kada se postupa po zahtjevima osiguranih lica na upućivanje na liječenje van Crne Gore. Osigurano lice je uz zahtjev koji podnosi Fondu, u obavezi da podnese i konzilijarni izvještaj konzilijuma Kliničkog centra Crne Gore za upućivanje na liječenje van Crne Gore i drugu medicinsku dokumentaciju o prethodnom liječenju. Zahtjev razmatra Komisija za liječenje u inostranstvu, koja je medicinsko tijelo vještačenja u ovim postupcima, tako da se na osnovu odobrenja ove komisije donosi rješenje o upućivanju osiguranog lica u predloženu ustanovu na liječenje – kažu iz Fonda.
Na pitanje da li postoji neki drugi model za finansiranje transplantacija građanima koji su primorani da sakupljaju sredstva za dolazak van Crne Gore putem humanitarnih akcija, iz Fonda navode da ne postoji drugi način osim na osnovu uputa konzilkijuma KCCG.
– Fond nema drugog načina da "obezbijedi" liječenje osiguranim licima kojima je potrebna transplantacija, niti ima pravnog osnova da djelimično pokriva troškove liječenja ili da eventualno odobrava neke novčane pomoći osiguranim licima, kojima je potrebna transplantacija. Državne institucije koje vode zdravstvenu politiku, svakako treba sa oprezom da pristupaju transplantacionoj politici, jer su sve prisutnije trgovine ljudskim organima, što se nikako ne smije dozvoliti – upozoravaju iz Fonda.
D.B.
Коментари (2)
Оставите свој коментар