Генерални секретар Скупштине Црне Горе Александар Кларић учествовао је на састанку генералниих секретара парламената држава чланица Савјета Европе, који је одржан 22. октобра у Атини, у оквиру Европске конференције предсједника парламената.
- Утицај пандемије коронавируса на динамику рада законодавних тијела, изазови прилагођавања новим околностима и стратегије парламената након пандемије биле су кључне теме састанка. Приликом размјене искустава и најбољих пракси, посебан акценат је стављен на представљање иновација и различитих модалитета које су парламенти увели као одговор на епидемиолошку кризу, те на разматрање успјешних рјешења која ће наставити да се примјењују и након завршетка пандемије- наводе у саопштењу.
Кларић је предочио искуство црногорског парламента у управљњу кризом, посебно се осврћући на актуелне пројекте и постигнути напредак на пољу отворености и транспарентности институције.
У том контексту, генерални секретар је истакао да је Скупштина Црне Горе и ове године најтранспарентнији парламент у региону. Упркос тој чињеници, али и позитивним налазима о овом питању у посљедњем извјештају Европске комисије о Црној Гори, Кларић је указао да ће Скупштина наставити да улаже напоре у циљу даљег јачања принципа отворености како би се омогућило што шире укључивање јавности и боља контрола рада парламента. Са тим циљем, Скупштина је и покренула Парламентарни канал у сарадњи са Радио и Телевизијом Црне Горе, који је посвећен редовном парламентарном раду и на којем је могуће пратити преносе сједница Скупштине и радних тијела.
Када је ријеч о стратегији даљег развоја, Кларић је представио пројекат еПарламента, чија је реализација у завршној фази, те нагласио да ће дигитализација законодавног процеса олакшати поступак предлагања, разматрања и усвајања парламентарних аката и омогућити бољи и бржи приступ информацијама и документима, правовременост и транспарентност, као и отворенији приступ, веће повјерење и одговорност.
У погледу модернизације, саопштио је да се у Скуштини Црне Горе реализује више активности усмјерених на побољшање услова рада посланика и Службе и отворености у складу са принципима одрживости и унапређења животне средине.