Предсједник ДНП ЦГ, Милан Кнежевић, у име партије, као и у своје име, у честитки поводом 3. маја, Свјетског дана слободе медија, поздравља све слободољубиве грађане и њихова очекивања да медији у Црној Гори напокон почну да раде, ослобођени од јавних и скривених притисака режимске олигархије.
Кнежевић притом истиче да земља, у којој је огољен скандалозни дил највиших правосудних и полицијских структура, као и свака друга заробљена дубока држава под контролом групе мрачњака, и даље не може очекивати стварне и видљиве помаке на плану слободе медија и јавне ријечи.
Према мишљењу предсједника ДНП-а, сходно изневјереној вољи бирача од 30. августа 2020. године, присутне су и мрачне прогнозе да ће садашња вјештачка већина у Парламенту, и Влада, као нуспродукт воље грађана, учинити и додатне напоре да угуши и оно мало слободних медија, те не би чудио нови атак и на Јавни сервис, који је у протеклом периоду ипак успио да издигне ниво професионалности у циљу објективног информисања грађана.
По лидеру ДНП-а, не смије се заборавити да режимске структуре још нијесу положиле рачуне за бруталне атаке и покушаје убиства новинарке Оливере Лакић, и новинара Туфика Софтића, нити су, што Кнежевић апострофира, разоткривени сви извршиоци и налогодавци гнусног убиства Душка Јовановића, којег се правдољубива Црна Гора увијек сјећа, посебно на Свјетски дан слободе медија.
Лик Душка Јовановића, истиче предсједник ДНП-а, остаје као вјечна опомена и свијетли примјер борбе за јавност ријечи у Црној Гори, новинара о чијој трагичној судбини је писала и сва свјетска штампа, али ни то није помогло да истина о његовој херојској смрти изађе на видјело и правда буде задовољена.
Кнежевић напомиње да је и у посљедње вријеме у Црној Гори било атака на посленике јавне ријечи код нас, срећом, са мањим посљедицама, што коначно мора представљати прошлост у знак оздрављења укупне друштвене слике и поштовања за све посленике новинарске професије на њиховом тешком и одговорном задатку.
Предсједник ДНП-а указује и на сумње међународне јавности да је и смрт малтешке новинарке Дафне Каруана Галиције везана за разоткривање сумњиве инвестиције Малте у Црној Гори, улцињског вјетропарка “Можура”, те и овај трагичан случај и додатно указује да су “трагови многи до пећине”.
Имајући у виду ове, и њима сличне есктремне примјере бруталног гушења јавне ријечи, Кнежевић сматра да Црна Гора коначно мора направити снажан отклон од свог међународног имиџа дубоке државе с флагрантним примјерима кршења слобода јавне ријечи и гушења медија.
А то је по њему могуће учинити једино побједом демократије на свим предстојећим локалним, потом и парламентарним изборима у Црној Гори, кад ће се коначно разбистрити политичка ситуација и видјети ко су стварни борци за слободу јавне ријечи и демократију, а ко они који фингирају борбу за исте вриједности, као колаборационисти бившег режима, којем су на провидан начин управо дали шансу да се врати из музеја воштаних фигура.