Општа болница Беране добила је магнетну резонанцу. То показује да здравствени систем Црне Горе јача из дана у дан. Први пут једна јавна здравствена установа изван Клиничког центра Црне Горе, и то на сјеверу, добила је магнетну резонанцу. Осим ње, обезбијеђен је и дигитални рендген апарат, саопштила је током посјете ОБ Беране министарка здравља др Јелена Боровинић Бојовић.
- Вриједност ове савремене дијагностичке опреме је скоро 720 хиљада еура, од чега је 432 хиљаде обезбијеђено из средстава механизма НАТО-а за помоћ у ванредним ситуацијама, док су преосталих, готово 300 хиљада еура из државног буџета - објаснила је др Боровинић Бојовић.
Љекари и медицинско особље болнице у Беранама, како је додала, имаће могућност да на новој дијагностичкој опреми обављају прегледе много ефикасније и брже и добијају поузданије и прецизније резултате у много краћем времену него раније.
- Ријеч је о апаратима најновије генерације са изузетним карактеристикама. Такође, технолошким осавремењивањем болнице у Беранама, као регионалног центра за сјевер Црне Горе, што нам је посебно важно, становници овог подручја овај вид дијагностичких процедура од сада ће добијати у свом мјесту боравка и самим тим квалитетније, ефикасније и брже остваривати здравствену заштиту - напоменула је министарка здравља.
Магнет би, према најави менаџмента болнице, требало да почне да ради у што ранијем року, а кадар је већ на обуци.
Важно је и то што ће, први пут послије девет година, у ОБ Беране опет почети да ради рендген са скопијом.
- И то већ наредних дана, како су ми колеге најавиле - казала је др Боровинић Бојовић.
Директор ОБ Беране др Милорад Магделинић захвалио је на, како је рекао, свесрдној подршци министарке у набавци опреме и јачању људских ресурса.
- Обезбијеђен нам је магнет, дигитални рендген, а добили смо и помоћ у унапређењу лабораторије за патологију, ЕЕМГ и ЕЕГ кабинета. Захваљујем и на великом броју одбрених специјализација које смо подијелили у току прошле године, њих девет. Имао сам задовољство и данас да са др Боровинић Бојовић размијенимо мишљења о будућим плановима, почев од реконструкције зграде, опремања и стручног усавршавања - навео је др Магделинић.
Министарка здравља је подсјетила да је набавка савременог магнета и дигиталног рендгена само једно у низу значајних улагања у здравствени систем, посебно када су у питању здравствене установе на сјеверу државе.
- У посљедњих годину, отворили смо ПЦР лабораторије у Дому здравља Беране и Општој болници Бијело Поље, у којој је први пут оформљен конзилијум за онколошке пацијенте, док смо за Општу болницу Пљевља набавили нови, најсавременији скенер и дигитални рендген апарат. Дакле, посебан сензибилитет и пажњу посветили смо сјеверу земље, у који се у протеклом периоду није довољно улагало, већ је био неоправдано запуштен и запостављен - казала је министарка здравља.
На тај начин се, како је додала, остварује основна мисија Министарства здравља, а то је да сваки грађанин у Црној Гори добије квалитетну здравствену заштиту у сваком моменту и на сваком мјесту.
- То смо обећали нашим грађанима и као што видите испуњавамо обећање. Циљ државе и Министарства здравља је да обезбиједимо услове да грађани у својој земљи могу да добију најквалитетније, најсложеније и најскупље здравствене услуге, да их лијече и о њиховом здрављу брину наши љекари, који су стуб здравственог система. И у нардоном периоду планирано је унапређење технолошких и просторних капацитета и побољшању услова за пружање здравстевних услуга, како на сјеверу, тако и у свим здравственим установама у Црној Гори - закључила је она.