Ivan Krastev / Arhiva
26/10/2024 u 07:17 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Putinu se ne žuri

"Poput rasprave s ogledalom." Ovako istoričar diplomatije Sergej Radčenko opisuje kako se Nikita Hruščov pripremao za pregovore sa Dvajtom Ajzenhauerom posle smrti Josifa Staljina.

Piše: Ivan Krastev

Sovjetski lider je zamišljao šta će reći američkom predsјedniku i kako će Ajk u početku odbacivati njegove argumente, a zatim ih prihvatiti kao jedino rešenje.

– Problem kod zamišljenog razgovora s protivnicima u tome je što će oni reći ono što želimo da kažu – piše Radčenko. Ne pomišljamo šta bi bilo da druga strana ne prihvati naše rezonovanje.

Slutim da se aktuelni pristup Zapada Moskvi oslanja na "razgovor s ogledalom". Slušamo samo da bismo čuli ono što želimo da čujemo, odnosno da Putin želi da pregovara o prekidu sukoba u Ukrajini. Ali da li je to tako?

Kao mnogi analitičari i većina Evropljana, vјerujem da će se rat završiti sporazumnim rešenjem. Kijev će biti primoran na razmјenu teritorije za stvarne garancije bezbјednosti. Međutim, čak i ako su pregovori neizbјežni, niјesam uvјeren da smo tako blizu kraja kao što se mnogi drugi nadaju.

Postoje najmanje četiri faktora koji situaciju čine nepredvidivom.

Prvo, kada je u pitanju ishod rata, Rusija i Ukrajina su u izrazito različitim situacijama.

Trenutno je Kremlj uvјeren da Rusija pobјeđuje na bojnom polju. Vјeruje da ima znatan manevarski prostor kada je u pitanju završetak rata (čak i kako završiti rat).

Nasuprot tome, ukrajinski predsјednik Volodimir Zelenski je u neizvјesnoj situaciji. Vojni neuspјesi Ukrajine oslabili su mu političku podršku. Ukrajinci žele da se rat završi što je priјe moguće, ali još uviјek nisu spremni da predaju zemlju u zamјenu za mir. To znači da je Zelenski primoran da govori o pobјedi čak i dok traži kompromis.

Drugo, mnogi od onih koji blebeću o pregovorima misle da znaju šta ruski predsјednik Vladimir Putin želi i od čega je spreman da odustane.

Tokom nedavne posјete Zelenskog Sjedinjenim Državama, bivši predsјednik Donald Tramp je izjavio da "imamo veoma dobre odnose (sa Zelenskim), a ja takođe imam veoma dobre odnose, kao što znate, sa predsјednikom Putinom, i mislim da ako pobiјedimo… mi ćemo to (konflikt) vrlo brzo riјešiti".

Uz uobičajeno razmetanje, Tramp misli na svoje ranije pregovore s Putinom i uvјeren je da bi znao kako se to radi. Problem je u tome što nijedan zapadni lider nema jasno razumiјevanje Putinovih trenutnih motiva. Predratni Putin i današnji Putin se razlikuju kao Staljin iz 1940. i Staljin iz 1944. godine.

Treće, ciljevi Rusije su se vremenom promiјenili. Putinova izvorna "specijalna operacija" bila je laserski fokusirana. Njegov primarni cilj je bio da razbije čini kojima je Zapad omađijao ukrajinsko društvo. Polazna pretpostavka je bila da su Ukrajinci "začarani Rusi" kojima je potreban kratak rat da se probude.

Ali buđenje nije uspјelo. Do septembra 2022. specijalna operacija je propala. Od tada gledamo proksi rat protiv NATO koji se vodi na ukrajinskoj teritoriji. Tako Putin i većina Rusa vide stvari. Zato Putin neće tolerisati nijednog američkog predsјednika, čak ni svog starog drugara Trampa, u ulozi herojskog mirotvorca. Mir mora biti ruska pobјeda. Razbijanje NATO-a jedan je od ratnih ciljeva Moskve.

Četvrta poteškoća jeste to što ni SAD ni EU nemaju dugoročnu strategiju za Rusiju. Ukrajina je bila suštinski dio ruske politike Zapada posle Hladnog rata. Ta politika je imala dviјe strane. U svojoj transformativnoj verziji, demokratizacija Ukrajine se posmatrala kao instrument za demokratizaciju same Rusije.

Ali postojala je još jedna verzija, više fokusirana na stabilnost, u kojoj je vladala zasebna logika: ne izazivaj medvјeda. Ova dvostruka politika dopriniјela je izbijanju rata u Ukrajini.

Za skoro hiljadu dana od početka rata, Zapad nije bio voljan da dozvoli Ukrajincima da gađaju mete unutar same Rusije, dok to "kompenzuje" dajući Ukrajini ovlašćenje da definiše kako Zapad govori o Rusiji. Zapad je svoju politiku prema Rusiji autsorsovao Ukrajini. Ako Putin vјeruje da je Rusija u ratu sa Zapadom, takav autsorsing je kontraproduktivan.

Američki i evropski lideri treba da preuzmu inicijativu u odnosima sa Rusijom. Bilo kakvi smisleni pregovori neće se odnositi samo na Ukrajinu, već i na budućnost evropskog poretka. Kako kaže stara ruska poslovica: "Kad se uhvatiš u kolo s medvјedom, ne odlučuješ ti kad je igri kraj."

Financial Times, prevela Milica Jovanović

peščanik.net

Mišljenja objavljena u tekstovima autora nisu nužno i stavovi redakcije „Dana”

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
ТАГОВИ
IVAN KRASTEVSTAV
24. decembar 2024 03:15