Elvis Beriša navodi da većina građana, nažalost, ni ne prepoznaje da je ono što govore za Rome u stvari govor mržnje.
– Stavovi prema Romima prenose se sa generacije na generaciju i shvataju se, bojim se, kao nešto što zaista jeste karakteristika Roma. Tako se građani među sobom vrijeđaju nazivajući se Ciganima, kad hoće da nešto ocijene kao negativno kažu – ciganska posla itd. Naјviše govora mržnje ima na društvenim mrežama gdje su objave i vijesti o Romima redovno praćene pogrdnim riječima i uvredama. Da je situacija ozbiljna vidjeli smo i nedavno sa skandaloznom kampanjom Crnogorske kulturne mreže u kojoj je romski narod poistovjećen sa radnicima gradske čistoće. Bilo bi dobro da je to shvatanje romske zajednice samo nekog pojedinca ili grupe, bojim se da je to slika koju o Romima ima većina građana – kaže Beriša.
Na pitanje ko i šta podstiče negativan narativ prema Romima i Egipćanima, Beriša kaže da sve počinje u porodici.
– Negativan narativ prema Romima počinje u samoj porodici. Još od najranijih dana djeca se plaše Romkinjama i Romima da će ih uzeti ako ne budu poslušna i sl. To već u tom uzrastu rađa drugačiji odnos prema Romima i određeni strah i otklon. Kao što sam rekao ranije na negativan stav o Romima utiče i činjenica da se za ovu zajednicu najčešće vežu najgori epiteti. Dakle, socijalizacijom u porodici se najprije susrijećemo sa sterotipima prema Romima. Veliku ulogu u širenju predrasuda imaju i mediji koji bilo kroz sadržaje popularne kulture (filmovi, serije i sl.) bilo kroz medijsko izvještavanje dominantno slikaju Rome po ukorijenjenom modelu kao kradljivce, zabavljače, ljude koji nemaju osnovnu higijenu, prevarante itd. Velika je odgovornost medija koji produbljuju postojeće predrasude kroz svoje neprofesionalno i neobjektivno izvještavanje. Dakle, više je kanala iz kojih potiče negativan narativ o Romima pa se stoga i veoma teško boriti sa tom pojavom – obјašnjava Beriša.
On kaže da korijen problema koji se odnosi na stereotipe i govor mržnje prema Romima i Egipćanima vidi u dugotraјnoј diskriminaciјi.
– Korijen problema je u dugotrajnoj diskriminaciji romskog naroda koje traje vjekovima unazad. Karakteristike koje su im se uvijek pripisivale, a koje su uglavnom krajnje negativne postale su dio kolektivne svijesti. Korijeni su duboki i teško im je pronaći početak. Negativna i stereotipna slika o Romima toliko je jaka i ukorijenjena da se teško prevazilazi. Ranije sam kazao da se slika o romskom narodu stiče počev od porodice pa dalje preko medija. Drugačija slika o Romima teško pronalazi put do građana. Slika Roma koji su uspješni, integrisani, moderni ne može još uvijek da pobijedi onu ružnu sliku građenu vjekovima unazad – ističe Beriša.