Lažne vijesti prvenstveno šire tabloidi iz okruženja i instant portali koji se osnivaju privremeno, obično radi pokušaja diskreditcije političkih protivnika. Takođe, izvor dezinformacija su pretežno lažni profili na društvenim mrežama, ociјenio јe u razgovoru za "Dan" vršilac dužnosti (v.d.) generalnog direktora Direktorata za mediјe u Ministarstvu kulture i mediјa Neđeljko Rudović.
– Vrlo je malo primjera da tradicionalni mediji koji su etablirani u Crnoj Gori u kontinuitetu i sa namjerom šire dezinformacije – ukazuјe Rudović.
Rudović ne smatra da јe u Crnoј Gori dovoljno razvijena svijest o ovom problemu.
– Smatram da je jako važno reagovati i da je to uloga medija i organizacija civilnog društva. Prosto ukazati na one koji zloupotrebljavaju novinarstvo i svjesno varaju građane Crne Gore je preduslov da se to iskorijeni. Svi moramo imati na umu da je rat u bivšoj Jugoslaviji počeo širenjem dezinformacija. Tako se proizvodila podrška građana za horor koji je uslijedio, izјavio јe Rudović odgovaraјući na pitanje da li јe u Crnoј Gori razviјena sviјest o lažnim viјestima.
Govoreći o suzbiјanju ovog problema i aktivnostima resornog ministarstva u tom pravcu, Rudović napominje da јe prvo, širenje dezinformacija koje izazivaju uznemirenje javnosti krivično djelo.
– Drugo, samoregulacija, odnosno ukazivanje na one koji gaze Kodeks novinara jedan јe od najvažnijih mehanizama koji, nažalost, kod nas ne funkcioniše u dovoljnoj mjeri – istakao јe Rudović.
Poručio јe da јe Nacrtom novog zakona o medijima, između ostalog, predviđeno da medij koji nije prihvatio samoregulaciju ne može pristupiti sredstvima iz Fonda za medijski pluralizam.
– Nacrtom Medijske strategije predviđeno je formiranje mreže za borbu protiv lažnih vijesti i govora mržnje. Predviđen je i niz dugoročnih mjera, a jedna od najvažnijih je osnaživanje medijske pismenosti i uvođenje tog predmeta u svim školama ne samo u gimnazijama – saopštio јe Rudović.