Međutim, to se ne preporučuje, jer česta vožnja na minimumu može dovesti do oštećenja pumpe za gorivo (koja tada nije adekvatno podmazana), kao i do problema sa filterom goriva, u koji mogu ući sitne nečistoće ili talog sa dna rezervoara.
Ipak, ima onih koji i dalje vole da rizikuju, vozeći do posljednjeg trenutka kada se upali lampica, pa sipaju gorivo samo za određeni iznos. Realnost je da mnogi vozači, zbog ekonomske situacije, već dugo nisu napunili rezervoar do vrha.
Postoji mnogo mjerenja i istraživanja, ali ključni podatak je koliko vaš automobil u prosjeku troši goriva. Pretpostavlja se da "na rezervi" obično ostane oko pet litara goriva, ali tačnu količinu možete izračunati na jednostavan način.
Kada se lampica upali, odvezite se do benzinske stanice i napunite rezervoar do vrha. Oduzmite količinu dodatog goriva od ukupnog kapaciteta rezervoara (npr. ako rezervoar ima kapacitet od 55 litara, a uspjeli ste da dospete 49 litara, ostalo vam je 6 litara u trenutku kada se upalila lampica).
Pogledajte i prosječnu potrošnju vašeg vozila i uporedite je sa količinom goriva koja je ostala u rezervoaru.
Sa nekim automobilima možete preći više od 70 km na rezervi, dok će kod drugih to biti manje od 40 km. Sve zavisi od vašeg stila vožnje, da li vozite u gradu, na auto-putu (gdje je potrošnja veća) ili na putevima sa ograničenjem brzine od 80 km/h, gdje je vožnja najekonomičnija.
Međutim, zbog vašeg duševnog mira i sigurnosti, uvijek je dobro znati koliko goriva ostaje u rezervoaru nakon što se upali žuta lampica.