Wall Street Journal izvijestio je o toj odluci nakon što je Neuralink predložio rješenje problema pronađenog kod njihovog prvog pacijenta.
Ranije u maju, Neuralink je otkrio da su se sićušne žice implantirane u mozak njihovog prvog pacijenta povukle s položaja. Kompanija je bila svjesna testiranja na životinjama da bi se te žice mogle povući.
Kako bi riješili taj problem, iz Neuralinka planiraju da ugrade neke od žica uređaja dublje u mozak, kao što je navedeno u dokumentu i izvoru upoznatom s radom kompanije. Neuralink namjerava ugraditi svoj uređaj u drugog pacijenta do juna i nada se da će ove godine u studiju uključiti ukupno 10 ljudi. Prema izvještaju, više od 1.000 kvadriplegičara već se upisalo u njihov registar pacijenata.
Osim toga, Neuralink planira da podnese zahtjeve regulatorima u Kanadi i Britaniji u predstojećim mjesecima za početak sličnih ispitivanja. FDA je izjavila da ne može otkriti informacije o aplikaciji bilo koje kompanije za ispitivanje na ljudima, piše Zimo.hr.
U februaru je kompanija objavila da prvi pacijent kojem je implantiran moždani čip može upravljati računarskim mišem pomoću svojih misli bez štetnih učinaka. Studija koristi robota za hirurško postavljanje implantata sučelja mozak-računar u područje mozga koje kontroliše kretanje, prema podacima Neuralinka.