Mauzolej na Lovćenu je divlji objekat koji je podignut na tuđem zemljištu i na tuđoj imovini, tvrdi istoričar, publicista i dugogodišnji gradonačelnik Cetinja Jovan Markuš.
- Nadam se da će se Kapela na Lovćenu jednom obnoviti, to je obaveza grada Cetinja- kazao je on.
Markuš je učestvovao na manifestaciji "Trga od Ćirilice" u porti Hrama Svetog Spasa na Toploj, a tema večeri bila je “Od sumraka do novog osijanja Lovćena” na kojoj se raspravljalo o Lovćenskoj kapeli.
Markuš je govorio o sudskoj golgoti princa Mihajla Petrovića Njegoša sa crnogorskim vlastima, a kako je istakao, sva dokumenta ovog postupka i dalje se čuvaju u tajnosti, daleko od očiju javnosti.
- I pored svoje silne borbe, koju je kao naslednik Njagoša vodio princ Mihajlo, on zvanično nikada nije dobio odluku o rušenju kapele koja je srušena 1972. godine, dok je konačna sudska presuda donijeta tek četiri godine nakon rušenja kapele- istakao je on.
O uvijek aktuelnoj i svevremenoj temi pored Markuša je govorio i Ivan Petrović Njegoš, diplomirani ekonomista i direktni potomak dinastije Petrović Njegoš.
Petrović je postavio pred hercegnovsku publik pitanje: “Da li znate da u istoriji starog kontinenta postoji i jedan narod koji je srušio spomenik posvećen njihovim velikanima?”
Govoreći o borbi intelektualnog svijeta toga doba, koji su javno ustali u odbranu lovćenske kapele, on je skrenuo pažnju i na običan narod koji se usprotivio ovom nezapamćenom vandalizmu.
- Onaj kome pripada posebna čast jeste čovjek Iso Mahmutović, koji je odbio da ruši kapelu i zbog toga pretrpio mnoga gonjenja, ali se upisao i besmrtne- zaključio je Petrović.