Camaj u studiu ”Dana” / -Dan
08/04/2024 u 12:15 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Camaj za “Dan”: Sada smo aktivan dio Vlade, ranije smo bili ukras

Poslanik Albanskog foruma u Skupštini Crne Gore Nikola Camaj kazao je u intervjuu za "Dan" da su prvi put dio Vlade u punom kapacitetu, za šta su preuzeli odgovornost, dok su ranije bili više "kao ukras".

On je podsjetio da je ovaj saziv kada je počeo sa radom imao u skupštinskoj proceduri 160 zakona, ukazujući na značaj propisa o lokalnoj upravi i o državljanstvu. Smatra i da poslanici imaju volju za reformu izbornog zakonodavstva, kao i da su građani izgubili povjerenje u izborni proces, što su pokazali kroz malu izlaznost na posljednjim izborima.

• Da li se i kada može očekivati sveobuhvatna reforma izbornog zakonodavstva i koliko je ona važna? Ima li ovaj saziv Skupštine namjeru i volju za to?

– Osjeća se volja i ta spremnost i u nadležnom odboru i u Skupštini, maltene konsenzusom da se mora izvršiti reforma koja je početa i prije nekoliko puta, ali nikad nije postojalo dovoljno volje i nije se obezbijeđena dvotrećinska većina u parlamentu. U ovom momentu i ovom sazivu računamo da ima te volje. Sami odbor je veoma aktivan. Ne samo da su zakoni koji regulišu ovu materiju dosta zastarjeli, već je i sami model izbora u Crnoj Gori zastario, i pokrenuće se priča i o modelima koji su najbolji za državu. Bitno je da se kroz zakonsku regulativu stekne povjerenje građana. Nekako su građani izgubili povjerenje u izborni sistem u Crnoj Gori. To se vidjelo na posljednjim izborima, kada je izlaznost bila niska. Očekujem da ćemo do decembra završiti posao i ponuditi kompletnu zakonsku regulativu.

”Pored izbornog zakonodavstva, radi se i zakon o lokalnoj upravi, koji je veoma bitan. Crna Gora je veoma centralizovana. Moramo dobiti kvalitetniji i demokratskiji zakon, kaže Camaj

• Koliko u skupštinskoj proceduri ima zakona i drugih akata i kakva je saradnja sa drugim institucijama? Šta biste Vi izdvojili po značaju?

– Javnost zna da posljednje dvije godine prethodnog saziva parlament nije radio, pa je bilo dosta zakona i materijala koji su čekali. Kada smo počeli sa radom bilo je oko 160 zakona u proceduri. Dosta se radilo i parlament je bio dosta aktivan. Pored zakona koji su čekali, radilo se i na novim. Pored izbornog zakonodavstva, radi se i zakon o lokalnoj upravi, koji je veoma bitan. Crna Gora je veoma centralizovana. Moramo da dobijemo kvalitetniji i demokratskiji zakon. Postoje zakoni koji se moraju dati u proceduru, kao što je zakon o državljanstvu.

Van Crne Gore živi 20.000 građana Malesije, pola ih nema državljanstvo

• Koliko je važna saradnja sa dijasporom i koliki je njen doprinos Crnoj Gori?

– Dijaspora Albanaca je veoma uticajna u smislu što je veoma prisutna u našim životima investicijama. Malo se šta radilo na područjima gdje su Albanci a da nije potrošen novac naše dijaspore. Ne uzvraća im se na najbolji način. Većina njih bi željela da budu dio političkih aktivnosti, da učestvuju na izborima. To pitanje bi se moglo riješiti putem zakona o državljanstvu. Samo kada je u pitanju Malesija, dvije trećine su van Crne Gore, a pola njih nema državljanstvo. Mislim da Crna Gora mora to pitanje drugačije da riješi i na način da to nikome ne šteti. Dijaspori moramo izaći u susret. U Malesiji živi oko 12.000 građana. To bi značilo da ih vani ima 20.000, a pola njih je bez državljanstva.

• Kako komentarišete što je Vaša koleginica iz Skupštine Maja Vukićević glasala protiv ulaska Kosova u Savjet Evrope?

– To pitanje je više rezultat priče nego što je rezultat glasanja. Mislim da nije dobro da se svađamo oko nečega na šta nemamo uticaj. Glasanje poslanika je samostalno. Niko ne može uticati. Samo glasanje nije problem koliko je priče oko toga. Mi smo se ujedinili oko evropske i vanjske politike. Razumijem želju pojedinih struktura da se izbore za glasove. Mislim da je to više težnja da se ostvari prevlast u srpskom biračkom tijelu.

Vukićević: Prijem Kosova u PSSE otvorio bi put i drugim spornim teritorijama da traže članstvo

• Kakav je položaj Albanaca u Crnoj Gori?

– Ovo je prvi put da su Albanci uzeli sudbinu u svoje ruke kada je u pitanju Crna Gora. Samim činom glasanja opredijelili smo se i podržali Crnu Goru. Život u Crnoj Gori treba napraviti što boljim za sve građane. Preuzeli smo odgovornost jer smo dio Vlade u punom kapacitetu. I prije smo bili, ali to je više bio ukras – ministar za manjinska prava. Nijednog Albanca nije bilo u nekom upravnom odboru, a da ne govorimo o direktorskim pozicijama. Stvarali smo preduslove da Albancima bude bolje. Biće im bolje kada i svim građanima Crne Gore. Dijelimo sudbinu sa ostalim građanima. Ima mnogo toga da se uradi još. Ili ćemo raditi da bude bolje, ili nećemo biti tu. Nećemo prihvatiti da budemo dekor.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
03. april 2025 09:54