Prvo se krajem februar podijelo Pokret Evropa sad i rodio Pokret za Podgoricu sa pet odbornika u Skupštini Glavnog grada, što je značajno poljuljalo stabilnost vlasti u gradu. Bili su onda pregovori, blokade, nadmudrivanje i 24. jula je Skupštini Glavnog grada skraćen mandat glasovima odbornika Pokreta za Podgoricu, DPS-a, Evropskog saveza, Demokratske partije Roma, URA i jednog odbornika Pokreta za promjene, čime su otvorili put za vanredne lokalne izbore koji su u Podgorici održani 29. septembra.
U trci za vlast ušlo je 13 izbornih lista sa 714 kandidata za odbornike, a potom je sedam lista podijelilo 59 mandata u Skupštini Glavnog grada i to koalicija PES-Demokrate, Za budućnost Podgorice, URA i Pokret za Podgoricu, Evropski savez (SD, SDP, LP), DPS, Stranka evropskog progresa i Preokret.
Nakon sumiranja rezultata, počeli su teći rokovi za formiranje vlasti. „Ljuti“ protivnici su formalno pregovarali samo dva dana, i zaboravljajući šta su jedni drugima rekli što je uostalom i nebitno nego varajući građane kojima nijesu to u programima obećali stupaju u koalcioni politički brak. Valjda su stavili „ljutu travu na ljutu ranu“. Tek grad će voditi koalicija - 31 odbornika Pokreta Evropa sad, Demokrata, Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije, SNP-a, Ujednjine, Prave i Slobodne i Pokreta za Podgoricu. U sporazumu obećavaju da će to činiti po principu jedinstvenog glasanja, iskreno i da će poštovati konkurse prilikom zapošljavanja!? To isto su obećavali i prije godinu i po...
U vlasti više formalno nije Građanski pokret URA iz kojeg su optužili Pokret za Podgoricu da su izdali glasače koji su im povjerili glasove na izborima na antivladinoj priči. A sad su opet uz Vladu. Ipak,svi direktori i sekretari iz URA čekaju novu godinu u foteljama, zato kažemo formalno, jer niko nije dao ostavku. U parlamentu nema više PzP-a, ali i njih ima u foteljama. Nema Bošnjačke stranke...
Za predsjenicu Skupštine Glavnog grada 26. decembra izabrana je Jelena Borovinić Bojović, ispred koalicije Za budućnost Podgorice
Poznatao je da se u Crnoj Gori kaže „ja sam prvi“, a onda ne „ja sam drugi“ nego „ja do njega“. Može biti baš odatle nova vlast crpi i „mali“ problem sa zakonitošću konstituisanja Skupštine jer smo imali dvije prve sjednice. Ostalo je upitno da li su odbornicima zakonito verifikovani mandati na sjednici 28. novembra koja nije održana u zakonskom roku kako su nakon upravnog nadzora utvrdili Ministarstvo javne uprave i Vlada. Promašena je - za jedan dan. I sada ako bilo koji građanin pred Upravnim sudom pokrene spor u vezi sa tim, a ima suda, taj spor i dobija - rekli su upućeni. Neka i ovdje ostane zapisano da je predsjedavajući na drugoj prvoj sjednici 26. decembra rekao - otvaram prvu sjednicu Skupštine Glavnog grada koju je sazvala Vlada 13. decembra, a potom dodao da su na „prvoj sjednici održanoj 28. novembra završili prvu tačku dnevnog reda potvrđivanjem mandata odbornika u Skupštini“. Da muka bude veća sekretar Skupštine Glavnog grada kazao je da je sve što je navedeno tako, ali navodi da pitanje nije za njega već za Ministarstvo javne uprave. Samo da se operu ruke.
Prije nego što se vlast ljetos raspala Grad je postao vlasnik kultnog Ženskog rukomentnog kluba Budućnost. Sa sportskim arenama nismo imali sreće. Stara trava na stadionu ispod Gorice više nije izdržala, a SC „Morača“ su spasili mrežama. „Morača“ je dobila i novu ulogu pa su Podgoričani nakon više decenija mogli u ovom objektu da čuju Lepu Brenu i ostale stradne umjetnike iz regiona.
Upravna inspekcija je prošla kroz sve dosijee zaposlenih u Glavnom gradu oi utvrđeni su ogroman broj nepravilnosti i faktičkog rada. Bilo je otkaza, žalbi...Bivši kadrovi nijesu lako ostavljali fotelje pa je, recimo, kao u Vatrogasnoj jedinici, to došlo do Tužilaštva.
U Čistoći je bio i štrajk, a najviše kritika odnosi se upravo na higijenu grada.
Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice se nije proslavila i učinak ovog dijela Glavnog grada je ispod svakih očekivanja. Jedan mali most preko Širalije je nekako završen, a je li plaćen po zakonu ili ne, ispitaće tužilac.
Na Lješkopoljskoj Gorici su se smjenjivali političari, ekolozi, aktivisti...Svi su usadili i nadgornjavali se ko je više i bolje. Ovo brdo postaće novo izletište ako nova vlast uspije da realizuje konkursna rješenja.
Nastavlja je gradnja groblja na Ćemovskom polju, vjerovatno čija je zakonitost od poečtka bila upitna jer je to lokacija na kojoj ovakve objekte urbanisti nisu vidjeli.
Jedan od najvrednijih Sekretarijata bio je za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom. Uspjeli su da napišu Odluku o mjesnim zajednicama ali skraćenje mandata Skupštini nije ovom dokumentu dalo život. Sami objekti mjesnih zajednica su očišćeni od portreta bivših vladara i partijskih obilježja. Nema više u njima brašna, šećera i ostalih izbornih paketa. Uspjeli su i da opreme prostore za Zone mladih.
Politika se mnogo vodila i po društvenim mrežama.I u te nekoliko riječi se kaže mnogo. Naravno, najviše o sevi, a najmanje o društvu.
Grad je djelimično okićen. Nešto je pošlo po zlu, odnosno u Komunalnim uslugama se nisu upalile lampice.
A da su vanredni lokalni izbori obilježili godinu za nama smatraju i Podgoričani.
Sugrađanka Almira Dešić smatra da su izbori stavili u zadnji plan razvoj grada.
– Godinu su nažalost, obilježili izbori, a trebalo je da bude suprotno - da se grad razvija, da imamo više zelenila, dječjih igrališta, a ne da se prepiremo ko će koju fotelju da izabere. Nažalost, to je naša stavrnost i ne možemo protiv toga. Mi i dalje glasamo vjerovatno pogrešne, ili nemamo izbora pa moramo tako. Smatram da nam izbori nisu bili potrebni jer se ništa nije promijenilo, da su barem sjeli i dogovorili se ali očigledno da se nisu mogli dogovoriti jer su ulozi veliki. Očekujemo od naredne godine da bude bolje, nadam se da će Bog spasiti ovu lijepu zemlju, jer mislim da nas političari neće spasiti – kaže Dešić.
Podgoričanka Ljiljana Jončić smatra da su 2024. godinu obilježili izbori koji, kako kaže, neće promijeniti ništa.
–Toliko izbora ima, a ništa se ne rješava. Na urbanizmu se dosta radilo ali smatram da to nije toliko neophodno gradi. Ima mnogo više ideja na kojima bi trebalo raditi i završavati ih, kao što je otvaranje fabrika i novih radnih mjesta. To je kod nas očigledno na poslednjem mjestu jer su na prvom izbori. Ne možemo bez izbora, a opet se ništa ne mijenja. Građani su dali prioritet politici, a ne svojoj budućnosti i životu. Da je narod složan ja bih ga naučila da uopšte ne izlazi na izbore – rekla je Jončić.
I Ljiljana Marković smatra da su pečat ostavili vanredni lokalni izbori.
–Meni su izbori bili interesantni. Smatram da nisu bili nephodni što su rezultati i pokazali. Malo je vremena bilo godinu dana da bi se moglo nešto uraditi pa se ne može reći ni da je bilo razvoja. Urađeno je dosta dječjih igrališta, to vidim. Krenula je priča o Veljem brdu ali meni to nije interesantno jer smatram da su to neke ideje koje čovjek možda da sanja. Mi bi svi voljeli da nam bude bolje ali mislim da će se malo toga ostvariti. Nadamo se da će biti bolje, da obećanja neće ostati mrtvo slovo na papiru – kaže Marković.
Sugrađanka Anđela Ćuković kaže da će godinu pamtiti po projektu Velje brdo.
– Vidjela sam da su napravili projekat za Velje brdo i očekujem da će u novoj godini početi sa njim. Sigurno ga neće završiti iste godine ali makar neka ga započnu da se Podgorica malo razvija, da ne bude najdosadniji grad – kaže Ćuković.
Anđela navodi da nije zadovoljna koliko se u Podgorici radilo u godini za nama.
–Nisam previše zadovoljna koliko se uradilo u Podgorici. Živim na Malom brdu i tamo su ponovo počeli da asfaltiraju i to je sve što urađeno u tom naselju. Očekujem da u ovoj godini završe neke projekte, makar polovično da ih urade – rekla je Anđela Ćuković.
Vlajko Drljević smatra da su izbori u Podgorici takođe, obilježili godinu za nama.
– Godinu za nama pamtim po dosta dobrom. Smjenjivale su se vlasti, dolazili bolji od boljeg, a ovi su sad najbolji. Dobili smo novog gradonačelnika i predsjednicu Skupštine Glavnog grada od kojih očekujem da ispune ono što su obećali. Smatram da se Podgorica izgrađuje i ljudi treba da budu zahvalni i da uživaju u plodovima prethodnika – rekao e Drljević. Sugrađanin Brano Prlja kaže da ne pamti ništa lijepo da je obilježilo prošlu godinu.
–Po meni, godinu su obilježile svađe, tuča, neznanje, što je za mene katastrofa. Ovoliko neznanja na ovako malom prostoru to svijet još nije vidio. Ne pamtim ništa lijepo da je obilježilo godinu za nama jer nema što nisam zamjerio – kaže Prlja.