Република Српска је за све нас била и остала бастион одбране српства што многи од нас, који су одрастали у доба социјализма нису разумјели, казао је у интервјуу за Радио Светигору о недавно објављеној пјесми „Једина Српска“ члан Београдског синдиката Феђа Димовић.
Коментаришући реакције јавности о пјесми „Једина Српска“ коју је за непуна два дана на Ју-тјуб каналу послушало око 400. 000 људи Феђа истиче да су реакције слушалаца и више него добре.
- Људима је ова пјесма пуно значила. Видио сам да су током прославе широм градова у Републици Српској одржане бакљаде гдје је наша музика била подлога за видео клипове који су снимани. Има мало и негативних коментара што је било за очекивати, али најмање је то битно, битан је овај спектар стварно предивних порука- додао је он.
О сарадњи са Даницом Црногорчевић Феђа наводи да је сарадња била на нивоу.
- Отац Иван и Даница су заиста феноменални и предивни људи, благи и одлични за сарадњу. Ми смо отприлике замислили како би изгледала та мелодија коју би Даница отпјевала. Написали смо текст и послали им и они су се одушевили. По мени Даница је подигла ову пјесму на виши ниво и јако смо поносни што је она била иео ове приче. Посебно треба напоменути да је Максим Војводић покидао гусле. Одувијек нам је била жеља да спојимо гусле и хип-хоп јер ова музика коју ми радимо је некако наставак гусала и епске поезије. Највише се радујемо када нам наши критичари кажу- Ови гуслари из Београдског синдиката, не схватајући да нам тада удјељују комплимент- шали се Феђа.
Према ријечима Димовића, Београдски синдикат се труди да новим генерацијама приступи на савремени начин, јер популарна култура има пуно негативног утицаја на омладину, а сервирају им се погрешне вриједности.
- Младе особе су нас позитивно изненадили на литијама, гдје се појавила нека нова младост која је дала енергију и снагу свима нама. Пјесма је увијек била везивно ткиво неког народа. Како је казао Жарко Видовић, народ се увијек окупљао око пјесме, пјесника и око Његоша, тако да једна пјесма може итекако да допринесе. То смо видјели на примјеру пјесме "Свиће зора" кад је бивши режим забранио улазак члановима Београдског синдиката у Црну Гору јер су схватили колики је значај у том тренутку био једне пјесме. Млади данас и на глобалном нивоу посежу за традиционалним вриједностима и патриотизмом који су нека врста бунта против бесмисла који се дешава у свијету- додао је он.
Наводи да су млади данас освјешћенији него што су били они у неким млађим годинама.
- После доста лутања наишли смо на православље које нас је учврстило у неким нашим идејама и идеалима и сада ходамо на том путу. У Црној Гори је велика заслуга и блаженопочившег митрополита Амфилохија који је радио са тим младима кроз разна удружења и омладинска друштва која су на прави начин одгајала младе особе да одрастају на једној патриотској идеји али да то буде светосавска идеја, а не неки површни национализам- тврди он.
Под концептом синдикалне борбе коју често помињу у својим пјесмама Феђа каже да се под њим подразумијева борба за све праве вриједности.
- Традиција, патриотизам и духовност су праве вриједности на тој некој скали вредности за које се ми залажемо. То је укратко борба за човјека у овом сулудом времену. То је да кажем и нека наша индивидуална борба са једне стране али је са друге стране и глобална борба. Прије свега ако причамо и о некој револуцији у нашим пјесмама ми говоримо о револуцији духа која почиње унутар сваког појединца а онда се наставља даље, јер ако желиш да мијењаш неки свијет прво мораш да мијењаш себе, то је полазна тачка- закључио је Димовић.