Rubix će i ove godine nadmašiti sva očekivanja, jer su organizatori za 8, 9. i 10. avgust pripremili veoma raznovrstan i bogat sadržaj. Porgram će biti upotpunjen izložbenim prostorom. Izložba predstavlja izraz osam umjetnika o stanju čovjeka u savremenom svijetu, njegovom gubitku, strahovima, traženju harmonije kroz susret sa prirodom i stvaranju novog, harmoničnog sistema percepcije svijeta.
Svaki od autora na svoj način pronalazi odgovore na ova pitanja. Tako Daria Bajagić postavlja pitanje položaja modernog čovjeka u društvu potrošnje, kroz nesvjesno prihvatanje pravila igre u kojoj je žrtva. Bezuslovno stavljen u okolnosti masovne kulture i masovne potrošnje, rata i nametnutih ideoloških predrasuda, čovjek se prikazuje kao slika žrtvovanog i životinjskog.
Rajko Sušić, čija će djela dočekti posjetioce na ulazu u muzej, govori o filozofiji rata i mira, baziranoj na ličnom iskustvu i događajima iz njegovog života, o traženju opstanka kroz slike rata i gubitka. On nalazi mjesto čovjeka u ovom svijetu, koji se nada novom životu i kreativnošću.
Umjetnica Mila Halizova pronalazi odgovore na pitanja veze čovjeka i prirode. U njenim radovima napravljenim od sjemena raznih biljaka, ona za posmatrača otvara mogućnost susreta sa prirodom. Ovaj susret se može desiti na bilo kom mjestu i u bilo koje vrijeme, u stanu u bučnom gradu, ispred platna, možete biti sami sa šumom drveća koje još nije izraslo i osjetiti dodir žive prirode.
Ova važna tendencija povezivanja čovjeka s prirodom, koja se uslovno može nazvati "organski trend", prestavlja temu povratka čovjeka korijenima, prirodi kao glavnom izvoru životne snage i inspiracije. Sa tom vezom počinje put ka harmonizaciji i oslobađanju čovjeka od nametnutih normi i stereotipa, kao i destruktivnih obrazaca savremenog svijeta.
Sledeći umjetnik koji nastavlja liniju ljudske harmonizacije kroz povratak korijenima, Zoran Obrenović, predlaže povratak izvorima protokulture, arhetipskim slikama koje su postale osnova naše civilizacije, i kroz njih nudi čovječanstvu da iznova započne istoriju umjetnosti, vraćajući se jedinstvu čovjeka sa silama prirode.
Povratak protoizvorima boje u umjetnosti nudi umjetnik Marso (Radun Marsenić). On bira boju kao alat za uticaj na posmatrača – monohromija njegovih platana dopire do podsvijesti. On bira oker boje, koristi ih kao vatru koja spaljuje sve što opterećuje svijest modernog čovjeka. U njegovim radovima može se prepoznati treperavi pejzaž ili mrtva priroda, ali njihova glavna svrha je da budu alat koji odsijeca zastarjele vizuelne percepcije.
Razvoj boje kao harmonizujućeg elementa prostora i vizuelne percepcije nastavlja umjetnik Aleksandar Ostojić. U njegovim radovima vidimo sinergijsku umjetnost koja kombinuje geometriju, matematiku i slikarstvo. Može se reći da Ostojićeva laboratorija analizira percepciju boje u vezi sa ritmom i oblikom, koja harmonizuje i uvodi red u haotični savremeni svijet.
Konačan odgovor daje Andrej Vereščagin. Filozofski sistem u bojama, ideja trojstva i harmonizacije čoveka i svijeta, napravljena na platnu. On usvaja novi sistem koji leži duboko u korijenima kulture, a istovremeno je novost u vizuelnoj umjetnosti.
Umjetnička izložba ne obuhvata samo muzejsku salu, već se proteže i izvan njenih zidina, u otvoreni prostor Rubix festivala. Divovske skulpture Konstantina Evdokimova impresioniraju ne samo svojom veličinom, već još više tehnikom izvođenja. Kao materijal bira slamu. Od nje skulptor vješto stvara prepoznatljiv oblik, simbolizujući snagu i bogatstvo prirode, koja je spremna da dijeli svoje darove sa čovjekom.
Ovogodišnju izložbu omugućio je partner Rubix festival - A&A Design and Interior.
Još mnogo umjetničkog sadržaja očekuje sve posjetioce Rubix festivala. Poseban kutak na festivalu predviđen je za predivni baštenski vrt pod nazivom „art garden“. Posjetioci će uživati putujući kroz ovaj nevjerovatan lavirit umjetnosti. Mirisna bašta prepuna očaravajućih mediteranskih biljaka u kombinaciji sa umjetničkim radovima, prikazaće umjetnost iz jednog sasvim drugačijeg ugla.
Za sve ljubitelje moderne umjetnosti i tehnologije, Synthesis studio će prirediti dvije nesvakidašnje vizuelne instalacije. Koristeći savremena tehnološka, svjetlosne efekte i umjetničku kreativnost, upotpuniće festivalski prostor omogućavajući posjetiocima interaktivno iskustvo i futurističan doživljaj umjetnosti i čovjeka kao njenog stvaraoca.
Svi zainteresovani sugrađani se mogu prijaviti za interaktivne umjetničke radionice i predavanja u okviru Rubix 24, klikom na sajt www.rubixfestival.me. Karte po promotivnim cijanama dostupne su na http://www.gigstix.me/rubix-festival-2024-porto-montenegro.