НИКШИЋ – Да градско постројење за пречишћање отпадних вода (колектор), упркос супротним тврдњама из Општине, не ради како би требало, видљиво је и у његовом непосредном окружењу. У пољу код бране Вртац и у Барама будошким сваке године, посебно с прољећа, константно се могу видјети остаци које постројење током рада избацује, а углавном су у питању папир и влажне марамице. На тим локалитетима неријетко се излива и вишак фекалија које колектор, такође, не може да преради. Директор НВО "Жупа у срцу" Јово Радуловић казао је да простор акумулације Вртац и с научне и с природне стране има немјерљив значај како на биљни тако и на животињски свијет.
-Простор Никшићког поља, послије Солане у Улцињу, представља једно од најзначајнијих миграторних подручја птица селица у Европи, а на овом простору се, показало се, налазе бројне угрожене биљне врсте од којих су свакако најзначајније "еdraianthus dalmaticus" и "сcilla litardierei". Ово су двије биљне врсте које се налазе на IUCN листи критично угрожених биљних врста и оне су предмет истраживања у пројекту "Ендемник" који "Жупа у срцу" спроводи у Никшићком пољу, наглашава Радуловић.
Како наводи, и док научници и истраживачи из земље и иностранства, као и Фонд за критично угрожене екосистеме дају велики значај овом простору апострофирајући неопходност заштите, наше друштво се изгледа утркује на који начин га најбрже уништити.
-Примјер за то је "тепих" влажних марамица који сваке године исплива из колектора на пространства бране Вртац. Тужан је то призор за тако важан научно-туристички, пољопривредни и рекреативни простор, па се с правом питамо да ли се ико из локалне управе запитао да ли треба нешто хитно ријешити у раду колектора како би се спријечило изливање кабастог отпада, али и отпадних вода из постројења, истакао је Радуловић.
Поменути локалитет за испашу стоке користи више сточара из околних насеља, али са екипом "Дана" о проблему отпадних вода нико од њих није желио да разговара. Радуловић упозорава да се испаша одвија на контаминираном подручју, а производи долазе на трпезе грађана Црне Горе. На простору Вртачког поља однедавно и Електрипривреда Црне Горе (ЕПЦГ) ради на проширењу канала, па је локалитет већ данима и у облацима прашине, а Радуловић истиче да је јавности непознато да ли ће и колико радови утицати на биљни свијет. Истраживања која су спровели, наводи он, дају им за право да траже заштиту тог простора, па апелују на инспекције да утврде степен девастације, али и одговорности за садашње стање.