Службеници бјелопољске Комуналне полиције појачали су контроле из области комуналног реда, па прате одлагање отпада поред путева, на обалама ријека и другим јавним површинама. Како је саопштио Душан Драшковић, начелник Комуналне полиције, евидентирали су и санкционисали 15 лица, од чега једно правно, и Суду за прекршаје издали пет захтјева за покретање прекршајног поступа. Драшковић подсјећа да се као нарушавање комуналног реда третира и нелегално одлагање отпада.
– Сви ови прекршаји су нарушавање комуналног реда и за њих су предвиђене новчане казне. Ако затекнемо лице у прекршају, на лицу мјеста га санкционишемо и прослеђујемо надлежној инспекцији ради доношења рјешења о уклањању незаконитих радњи. Уназад неколико дана имали смо два случаја, када смо на основу фотографија објављених преко друштвених мрежа благовремено реаговали, идентификовали и пронашли починиоце који су бацали отпад у ријеку Љешницу, код Дома здравља, и у близини градске пијаце у ријеку Липницу. Против њих смо поднијели захтјев за покретање прекшајног поступка. У марту смо пронашли и санкционисали седам физичких и једно правно лице и поднијели један захтјев за покретање прекршајног поступка. У априлу је издато шет новчаних налога за физичка лица. Нажалост, нашим службеницима су често везане руке јер можемо да реагујемо једино у тренутку када неко врши радњу нелегалног одлагања отпада, док је уклањање у надлежности Секретаријата за инспекцијске и Секретаријата за стамбено-комуналне послове – казао је Драшковић.
Наводи да је све више грађана који им се обраћају и пријављују оне који нарушавају комунални ред и комуналну хигијену.
– Само прошле године било је 2.600 пријава грађана који нам пријављују проблематику за коју су надлежне и друге инспекције. Они ипак сваки свој проблем пријављују нама, јер углавном Комуналну полицију препознају као некога ко може да им помогне. Ми смо сервис грађана, и спона између инспекција и њих. Обично нам указују на неке ствари које су у надлежности инспектора за воде, грађевинског, комуналног и туристичког инспектора. Сваку њихову пријаву уредно региструјемо, направимо службену забиљешку, и ако је у нашој надлежности, поступимо у складу са законом, а ако је у надлежности других инспекција, онда то прослеђујемо њима – појашњава Драшковић.