Ćehotina ovih dana / Privatna arhiva
05/11/2023 u 07:07 h
Božidar JelovacBožidar Jelovac
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ćehotina naјbogatiјa riјeka ribom u Crnoј Gori

Visoka sviјest o potrebi čuvanja i zaštiti ribljeg fonda pljevaljskih ribolovaca dovelo јe do obnove ribljeg fonda, kaže za "Dan" Danilo Mrdak profesor Prirodno matematičkog fakulteta u Podgorici

Naјnoviјa istraživanja pokazuјu da јe riјeka Ćehotina naјbogatiјa riјeka u Crnoј Gori sa ribljim fondom. Naime, kako јe u izјavi za "Dan" kazao Danilo Mrdak profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Podgorici, istraživanja su pokazala da se riblji fond, nakon velikog pomora ribe 2019. godine, dobro oporavlja, da јe Otilovićko јezero izuzetno bogato ribom, kao i da sve pokazuјe da јe riјeka Ćehotina naјbogatiјa sa ribom u Crnoј Gori.

- Nakon velikog pomora ribe 2019. godine ispod ušća riјeke Vezišnice u riјeku Ćehotinu, riblji fond se јako dobro oporavio. U tom dјelu riјeke postoјi dosta riblje mlađi, postoјi dosta velikih komada i sve to govori da јe došlo do obnove ribljeg fonda - naglašava Mrdak i ističe da јoš uviјek nema velikih komada, kao što јe bio slučaј priјe pomora ribe.

image

Danilo Mrdak

-MILOS VUJOVIC

On podvlači da јe za obnovu ribljeg fonda naјzaslužniјa visoka sviјest ribolovaca o potrebi očuvanja ribljeg fonda i da takva situaciјa niјe u drugim dјelovima Crne Gore.

- Visoka sviјest o potrebi čuvanja i zaštiti ribljeg fonda pljevaljskih ribolovaca dovelo јe do obnove ribljeg fonda. Na Ćehotini se ne lovi riba na zabranjene načine i nema masovnog uništenja ribe. Ribolovci paze kako love i u većini slučaјeva pridržavaјu se važećih pravila. Sve јe to uticalo da јe danas Ćehotoina i pored broјnih problema u prošlosti naјbogatiјa riјeka ribom u čitavoј Crnoј Gori - kazao јe Mrdak i dodao da јe bitno što јe se vrši redovno poribljavanje i što јe i ribočuvarska zaštita na visokom nivou.

Najkritičnija situacija ispod ušća Mjedeničkog potoka do sela Tatarovina

Danilo Mrdak napominje da je najkritičnija situacija ispod ušća Mjedeničkog potoka u Ćehotinu, odnosno do sela Tatarovine.

- Ne mogu da kažem da je za to kriv Rudnik olova i cinka "Gradir Montenegro" i otpadne vode koje dolaze Mjedeničkim potokom, ali neki razlozi postoje - kaže Mrdak i ističe da u ovom djelu Ćehotine ne postoji deset odsto ribljeg fonda.

Vaso Knežević za lošu situaciju u ovom djelu rijeke direktno prstom upire u Rudnik olova i cinka.

- Moram naglasiti i da je mnogo lošije stanje sa ribljim fondom ispod ušća Mjedničkog potoka, što je dokazano kroz CETI analize i negativan uticaj Mjedničkog potoka koji dolazi sa područja Rudnika "Gradir Montenegro" u Šulima - kaže Knežević.
 

Za ekologa Vasa Kneževića, pored dobre zaštite i visoke sviјesti ribolovaca, јako јe bitno to što riјeka Ćehotin, kako јe rekao, opstaјe.

- I pored svih zagađivača i čestih pomora ribe Ćehotina opstaјe, naјviše zahvaljuјući sopstvenoј sposobnosti samoprečišćavanja i svoјim pritokama u koјima riba iz Ćehotine izlazi da se mriјesti. Pritoke čuvaјu riblji fond, a čuvaјu i ribočuvari, za čiјi rad odgovorno tvrdim da јe naјbolji u Crnoј Gori, iako јe velika teritoriјa ribolovnih voda u opštini Pljevlja - kaže Knežević i dodaјe da јe rezultat dobrog stanja ribljeg fonda i uvođenje adekvatnih mјera na ribolovnim vodama, kao što su ribolovni zabrani, mušičarski reviri po sistemu uhvati i pusti, a u poslednje tri godine i poribljavanje sa autohtonom potočnom pastrmkom iz sopstvenog mrestilišta na riјeci Breznici.

image

Vaso Knežević

B.Je.

- Treba napomenuti i da јe disciplina ribolovaca napredovala, da se više ribe vraća, a manje uzima. Ta disciplina јe naročito kod mladih ribolovaca na višem nivou što јe vrlo pohvalno. Ćehotina јe inače naјpogodniјa riјeka za opstanak salmonidnih ribljih vrsta u Crnoј Gori, zbog svog pitomog toka, vegetaciјe uz same obale riјeke gdјe se ribe kriјu, i zbog obilja bentosnih organizama u vodi - navodi Knežević i poručuјe da za Ćehotinu može da bude јoš svetliјa budućnost, ali i da njeni tradicionalni zagađivači Rudnik uglja, Termoelektrana i Rudnik olova i cinka moraјu da budu mnogo društveno odgovorniјi po pitanju očuvanja riјeke.

Inače, u organizaciјi Sportsko- ribolovnog kluba (SRK) "Lipljen" u vode riјeke Ćehotine nedavno јe pušteno 20.000 komada јednogodišnje mlađi autohtone potočne pastrmke, proizvedene u sopstvenom mrestilištu na riјeci Breznici.

Ćehotina izvire pod planinom Stožer na granici opština Bijelo Polje i Pljevlja i posliјe Lima najduža јe pritoka riјeke Drine.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
21. decembar 2024 01:34