Takođe, jedan od ciljeva bio je i da se usaglašavaju predlozi za unapređenje zakonskog okvira i ukupnog ambijenta za pružanje komunalnih usluga javnog vodosnabdijevanja i upravljanja komunalnim otpadnim vodama.
- Učesnici sastanka su se saglasili da zajedničkim pristupom rješavaju izazove u ovoj oblasti, kroz konstruktivan dijalog, saradnju i u interesu svih građana i korisnika vodnih usluga, što su potvrdili i potpisivanjem Izjave o saradnji, koja predviđa suglasnost oko zajedničkog cilja a to je obezbjeđivanje održivih, dostupnih, pristupačnih i kvalitetnih vodnih usluga za sve korisnike, uz zaštitu životne sredine i poštovanje principa održivog razvoja- navode saopštenjem.
Radi postizanja zajedničkog cilja, učesnici su se obavezali da će aktivno učestvovati u dijalogu sa svim relevantnim zainteresovanim stranama iz oblasti vodnih usluga, koji uključuje razmjenu informacija, stavova, razmatranje praksi i iskustva u sprovođenju propisa, zajedničkog vršenja analiza, usaglašavanje predloga za unapređenje zakonskog okvira i ukupnog ambijenta za pružanje vodnih usluga.
- Posvećeni smo načelima transparentnosti u svim procesima, kako bi se osigurala odgovornost svih strana u obezbjeđivanju i pružanju vodnih usluga. Pružaćemo podršku kreiranju održivih rješenja koja mogu doprineti efikasnijem korišćenju resursa, smanjenju troškova poslovanja i zaštiti prirodnih vodnih resursa. Vjerujemo da svi učesnici imaju zajedničku odgovornost za obezbjeđivanje održivog razvoja sektora vodnih usluga i da ćemo zajedničkim radom doprinijeti unapređenju sistema u cjelini, kroz stalni dijalog i izgradnju povjerenja- navodi se u zajedničkoj izjavi.
Dijalog je ključ za rješavanje izazova u oblasti vodnih usluga, pa je dogovoreo da, kroz Platformu za dijalog, sarađuju u interesu svih građana, i pružaju konkretna rješenja koja će doprinijeti poboljšanju usluga i očuvanju prirodnih resursa.
- Na sastanku su utvrđene teme kojima će se Platforma prioritetno baviti, i to: metodologija za utvrđivanje cijena, odnos skupštine opštine prema predloženim cijenama, korporativno upravljanje pružaoca usluga, edukacija zaposlenih kod pružaoca usluga, neprihodovana voda, zone sanitarne zaštite vodoizvorišta, kao i zarade kod pružaoca usluga- navedeno je saopštenjem.
Platforma je uspostavljena u okviru RCDN+ projekta „Jačanje uticaja Zajednice opština Crne Gore u adresiranju pitanja iz oblasti javnog vodosnabdijevanja i upravljanja komunalnim otpadnim vodama“.
Ovaj sastanak okupio je predstavnike Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Zajednice opština Crne Gore, Udruženja vodovoda Crne Gore, Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti, Uprave za vode, Instituta za javno zdravlje Crne Gore, Saveza sindikata Crne Gore i Unije slobodnih sindikata.