Туристичка органзација (ТО) Котор почела је припрему израде Стратегије развоја туризма за општину Котор за период од 2020. до 2024. године. По ријечима вршиоца дужности директора ТО Котор Јована Ристића, стратегија ће осим пројеката за директно унапријеђење туризма, садржати и сет препорука за оне који се баве организацијом привреде и одржавањем града.
– А све то је негдје наслоњено на туризам и доприноси изгледу града, понуди и свему што Котор као дестинација представља. Обавеза израде стратегије започета је 2020. године, међутим, на њој се ништа није радило. У задњих неколико дана сам са сарадницима почео припрему за израду тог врло амбициозног документа који ће укључивати ширу групу људи који могу допринијети својим знањем и искуством. Као плод тога изаћи ће документ који ће бити обавезујући за било кога другог у будућности ко би био задужен за његову реализацију – изјавио је Ристић за "Дан".
Сматра да је Котору потребан озбиљан план који ће предвиђати проценат у којем се могу обављати одређене привредне активности, како Стари град не би био оптерећен радњама истог карактера, при чему треба узети у обзир чињеницу да у њему станује одређени број грађана.
Када су у питању сувенирнице, којих је у Старом граду стотињак, радиће се на промоцији домаће радиности, па ће, у сарадњи са ресорним секретаријатима, ЛТО за људе који производе рукотворине и баве се ревитализацијом заната, који су типични за Котор кроз вјекове, покушати да смањи одређене дажбине.
– Ту би требало предвидјети производњу папира и репринте старих докумената, реплика новчића из которске прошлости, па зашто не и металних предмета на традиционалан начин, јер је Котор био препознат и по ковачима. Уколико се на прави начин људима презентује да од тога могу да живе, ако их научимо и финансијски помогнемо да покрену тако нешто, мислим да ће постојати интересената – оцјењује Ристић.
Кроз међународни пројекат биће омогућено да у једном општинском простору дјелатност обавља неко од занатлија и умјетника који се бави традиционалном умјетношћу.
– Конкурс је објављен, а у ужем избору су госпође које се баве израдом добротске чипке. Оне су као предлог сувенира урадиле, јер је и то тема пројекта, детаљ добротске чипке упакован у ручно рађене дрвене кутије. То је заиста престижан поклон за било кога ко жели да има нешто аутентично са ових простора и на томе се нећемо зауставити. Постоји доста тема на основу којих би се могли направити репрезентативни сувенири. Мислим да би они требало да дођу као продукт рада управо ових занатских радионица које би требало да мотивишемо и да отворимо у наредном периоду, констатовао је Ристић.
Иначе, за сада у Котору се израдом добротске чипке професионално баве Мила Мошков и Слађана Вучетић.