
Vlasnica farme krava u Danilovgradu Milka Seka Iković za "Dan" kaže da je situacija na njenoj farmi, za koju se čitav život borila da je održi, tužna i žalosna, jer iz dana u dan gleda kako joj grla nestaju zbog kju groznice.
– Teško podnosimo sve ovo i fizički, i psihički i finansijski. Grla sve više propadaju, otiču im zglobovi, čudno se ponašaju, udaraju glavama, pa se raskrvave, a od prije dva dana imamo tri grla sa povišenom tjelesnom temperaturom koja se više uopšte ne dižu. Čekamo eutanaziju. Mi smo preduzeli sve ono što nam je rekla inspektorka, odvojili smo grla, koja, i pored svega, moraju da se hrane i pomuzu, jer ako se to ne uradi dva puta dnevno, odmah se dobijaju upale. Koristimo svaku moguću dezinfekciju, neprestano posipamo krečom i plavim kamenom, ali se bolest jednostavno proširila i tu ništa više ne može da se uradi – kazala je Iković.
Pomoć očekuju od nadležnog ministarstva, a prije svega od države Crne Gore.
– Ministarstvo poljoprivrede je naša jedina kuća, ali, ako država misli da spasi poljoprivredu, premijer mora da se okrene nadležnom ministarstvu, koje je nemoćno bez pomoći Vlade i države. Moja farma je u teškoj situaciji jer svaki mjesec moramo da vraćamo kredite. Rate se kreću od 800 do 1.300 eura, jer sve ovo što proizvodimo radimo iz kredita. Sve što smo napravili – farma, kupovanje grla, mljekovodi, mehanizacija i oprema, sve je rađeno preko kredita, a samo od ovog živimo i nemamo nikakvih drugih primanja. Sve što smo u životu stekli uložili smo u ovu farmu. Osam godina borbe da dođemo do ostvarenja naših snova. Kupili smo opremu za proizvodnju sira i planirali da do oktobra počnemo sa ponudom sira, ali zbog kju groznice, sve pada u vodu. Mi propadamo svaki dan, a nemamo se kome obratiti osim ministru poljoprivrede – ističe Iković.
Iković ostalim stočarima preporučuje da nikoga ne puštaju da im ulazi na farmu osim veterinara i inspektora, kao što su oni to uradili.
– Ova grla su plaćena po 2.600 eura, plus PDV, karantin i osiguranje. Sada kada su se bili stekli uslovi da ih muzemo i ubiramo prihode, toga više nema jer mlijeko više nije za upotrebu. Baš smo u lošoj situaciji, ali se nadam da će nas nadležni čuti i vidjeti – kaže Iković i predlaže da se naredne godine uvezu vakcine protiv kju groznice, kako ponovo ne bi došli u istu sutuaciji.
Od pojave kju groznice do sada je uginulo preko 100 grla goveda, a usmrćeno je njih 59. Bolest se prenosi sa životinje na životinju, ali može se prenijeti i na čovjeka. Ipak, teška situacija farmera donekle je bacila u sjenku afera oko uklanjanja uginulih grla, za koje nadležne službe očigledno nijesu našle adekvatnu lokaciju.
I pojedini predstavnici vlasti izrazili su negodovanje zbog reakcije nadležnih u vezi sa kju groznicom. Poslanik PES-a Darko Dragović prekjuče je pozvao Ministarstvo poljoprivrede da se aktivnije uključi u ovaj problem, izražavajući sumnju u ugroženost cjelokupnog stočnog fonda.
Ministar ekologije Damjan Ćulafić juče je kazao da nije bilo ekoloških posledica zbog zakopavanja uginulih grla goveda u Nikšiću.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar