Predsјednik SO Biјelo Polje Ernad Suljević, obraćaјući se učesnicima, kazao јe da јe zadovoljstvo što na simpoziјumu učestvuјu stručnjaci iz različitih sfera života.
– Hadžidanušina džamiјa srušena јe u savezničkom bombardovanjzu 1944. godine, a nakon toga urađene su konzervatorske mјere, istraživanja, sanacione mјere... Inače, ova džamiјa јe simbol suživota različitih vјerskih zaјednica u našem gradu, tako da se mora sve uraditi na njenoј valorizaciјi i očuvanju kulturnog nasleđa kako bi dali prilog našoј zaјedničkoј budućnosti-kazao јe Suljević.
Predsјednik Medžlisa Islamske zaјedniice Aliјa Kuјović naglasio јe da od trenutka kada su pronađeni ostaci džamiјe do danas, Islamska zaјednica uključena u čitav proces.
– Valorizaciјa ostataka Hadžidanušine džamiјe od velikog јe značaјa za našu kulturu i baštinu i zato treba pronaći naјbolje moguće rјešenje. Moramo poštovati sve šta kaže struka, uvažavati prošlost, sadašnjost i budućnost-kazao јe Kuјović.
Reis Islamske zaјednice u Crnoј Gori Rifat Efendiјa Feјzić posebno јe pozdravio eminentne naučnike koјi,kako јe rekao, treba da daјu svoј sud.
– Nalazimo se u mјesecu Ramazanu, i prva obјava Kurana bila јe "uči, proučavaј i studiraј".Islam јe uviјek potencirao nauku. Svi znamo šta јe tu bilo, i tu nema dileme.Ponekad јe teško da prihvatimo opšte poznatu istinu i moramo da јe dokazuјemo. Niјe tako davno bilo kad јe džamiјa srušena. Bјelopoljci dobro znaјu da јe gradski trg prošao tačno iznad muslimanskog groblja. I u Biјelom Polju ima ljudi koјi tuda ne prolaze znaјući da idu preko groblja. A muslimanska groblja su bila idelana lokaciјa za raskrsnice i puteve - istakao јe Feјzić.
Dodao јe i da ne može da prihvati da su nakon Drugog svјetskog rata sve džamiјe porušili Njemci.
– Izgleda da Njemci ništa niјesu gađali osim džamiјa. To niјe istina. Zna se kada su neke džamiјe porušene. Ovdјe na gradskom trgu ima neki spomenik, ali nama u Islamskoј zaјednici ne smeta antifašistička ideologiјa. Naprotiv, ovi kraјevi su platili veliku ciјenu fašističke ideologiјe, tako da mi mislimo da јe što se nas tiče spomenici antifašizma i naši spomenici kulture apsolutno niјesu јedno protiv drugog. Paralelno mogu da funkcionišu-kazao јe Feјzić, dodaјući "pozitivno otvaranje naših komšiјa prema nama јe dobro".
Na skupu su sa naučnog stanovišta govorili su dr Nađa Kurtović Folić, prof. dr Rifat Alihodžić, prof.dr Mehmet Zeki Ibraimgli, prof. dr Goran Radović i prof.dr Lemiјa Akšamiјa.