
Mještani Bijedića i okolnih sela opet su juče tačno u podne blokirali magistralni put Bijelo Polje – Prijepolje, u mjestu Konatari, tražeći raskid ugovora sa preispitivanjem svih saglasnosti koje je firma "Elas" dobila za izgradnju kamenoloma u njihovom mjestu. U ime okupljenih mještana, predstavnik Građanske inicijative "Zaštitimo Bijediće" Krsto Tvrdišić kazao je da su ogorčeni jer mašine firme "Elas", uprkos njihovom protivljenju, i dalje rade.
– Navodno rade za potrebe Uprave za zaštitu kulturnih dobara, koja je ranije obustavila sve radove dok se u potpunosti ne ispita lokacija i arheološko nalazište iz doba neolita. Firmi ‘Elas‘ sada dajemo rok od dva dana da obustavi sve radove. Sledeće proteste sa magistrale ‘preselićemo‘ ispred zgrade Opštine, a ako bude trebalo i na arheološko nalazište u Bijedićima – kaže Tvrdišić.
On ističe da je cijeli proces oko davanja koncesija bio netransparentan, te da različite komisije koje su učestvovale u tom procesu nisu radile posao kako je trebalo.
– U dokumentu vezanom za saobraćajno-tehničke uslove piše da su sabraćajne veze dobre. Sigurno misle na puteve koje su mještani sami izgradili svojim sredstvima. Dio puta koji taj lokalni put povezuje sa Zahumskom i potencijalnim kamenolomom, porodica Tvrdišić je izgradila za svoje potrebe na svojoj imovini da bi ga Opština potom nezakonito upisala na sebe. Mnoge saglasnosti Opština je tražila u ime koncesionara. Informacije koje se pominju u dokumentima da mještani Bijedića žive većinom u prigradskim naseljima, o udaljenosti planiranog kamenoloma od kuća, imanja i vodoizvorišta su netačne. Opština nije upoznala mještane o svojim namjerama. Ne postoje podaci o javnim raspravama. Ako su i negdje održane, zanima nas na koji način, s obzirom na to da su na snazi bile kovid mjere i zabrane okupljanja – kazao je Tvrdišić.
Tvrdišić je dodao da su mještani ogorčeni što je Centar za arheologiju i konzervaciju pokrenuo arheološka istraživanja na ovom lokalitetu, u koja se sada uključio i koncesionar svojim mašinama i finansijama.
– Koncesionar je uništio puteve i presjekao arheološko nalazište. Tako da je neophodno da se u cijeli proces uključi Specijalno državno tužilaštvo. Tražimo da država preuzme finansiranje istraživanja, da se u proces istraživanja uključi i gospodin Lutovac iz Berana, koji je već jednom vršio istraživanje kako bi se spriječile sve eventualne nezakonitosti. U suprotnom blokiraćemo i istraživanje – istakao je Tvrdišić.
Tvrdišić ističe da nemaju informacije šta se desilo sa njihovim i prijavama građanskih aktivista prema koncesionaru i bivšem direktoru Uprave za kulturna dobra.
– Poručujemo Vladi, Ministarstvu, Opštini Bijelo Polje i svima koji su učestvovali u davanju koncesije da nećemo odustati od zahtjeva za njenim ukidanjem. Tražimo da se u ovaj predmet uključi SDT i specijalni tužilac Novović i ispita sve eventualne nezakonitosti. Sigurni smo da ih ima. Pošto nam je koncesionar rekao da smo mali i nejaki, tražimo i tražićemo od tužilaštva i suda pravo na zdravu prirodu, pravo na zdrav vazduh i pravo na normalan život. Nadamo se da su Ustav i zakon jači od pojedinaca i interesnih grupacija. Svoja prava branićemo svim sredstvima i tražimo da nam vrate nazad što je naše – poručio je Tvrdišić.
Mještanin Mlađen Grebović imao je poruku i molbu za premijera Dritana Abazovića.
– Abazović kaže da je stao na put mafiji za drva, mafiji za šljunak, evo sad se pojavila i mafija za kamenolom, pa ga molim da se uključi i raskine ugovor sa koncesionarom – poručio je Grebović.
Komentari (1)
Ostavite svoj komentar