Poručuju da “pritiscima i kaznama neće uspjeti da ih zatraše i da će mještanima i aktivistima i dalje interes zajednice biti dominatan“.
- Na braniku smo javnog interesa i trenutno radimo posao onih sa državnog i lokalnog nivoa, koji su i našim novcem plaćeni da brinu o jvanom interesu. Još jednom molimo predstavnike državne i lokalne vlasti, koji su nekada bili opozcija i koji su, zajedno sa nama, branili rijeke i štitili javni interes, iako su bili suočeni sa progonom i plaćanjem kazni, da sada ne budu batina u rukama privatnog interesa. Pozivamo ih da se sjete da je borba protiv korupcije i borba za interes zajednice jedan od osnovnih temelja svakog društva - poručili su iz NVO Sačuvajmo ljepote Bjelasice i sela Mušovića Rijeka.
Kako tvrde, projeket kojim se predviđa odvođenje rijeke Svinjače “nekoliko kilometara uz brdo”, ne može donijeti ništa dobro građanima Kolašina. Eventualna relizacija tog projekta, objašnjavaju, značila bi, između ostalog, i enormno povećanje računa za vodu i propast državnog skijališta.
- Preskupa voda za osnježavanje državno skijalište odvešće u propast i stečaj, a taj smo scenario u Kolašinu već jednom vidjeli i, valjda, trebalo je iz toga nešto da naučimo. Koliko je isplativo korišćenje vode za osnježavanje iz tog projekta pokazuje i to što privatno skijalište gradi nezavisni sistem za osnježavanje. Za taj odvojeni sistem privtanog skijališta koristiće se značajno jeftinije i održivije rješenje, to jest, voda sa Bjelasice - piše u saopštenju.
Mještani očekuju od Specijalnog državnog tužilaštva da ubrza izviđaj i sasluša svjedoke, koji su predloženi krivičnom prijavom. Kako objašnjavaju, svjedoci imaju dokaze, koji potvrđuju sumnje mještana da se u projektu snabdijevanja vodom i osnježavanja planinskih centara “radi o školskom primjeru korupcije i izigravanju Zakona o javnim nabavkama”.
U saopštenju dijela mještama sela Mušovića Rijeka i NVO Sačuvajmo ljepote Bjelasice podsjećaju da je kolašinska Komunalna policija, 7. oktobra, “Ustavom zagarantovana prava građana pokušala da osujeti drakonskim novačanim kaznama”.
Kako tvrde, prije sedmicu, komunalni policajci, kada su došli u selo, nijesu imali uniforme i odbili su da pokažu službene legitimacije. Mještani poručuju da su “neprofesionalnih i bahatim ponašanjem zaposlenih u toj opštinskoj službi”. Isti ti službenici, kako piše u saopštenju, “napisali su jednom aktivisti i jednom mještaninu prekršajne kazne od po 1.500 eura”