Komšijska sloga puteve gradi / foto: Milovan Novović, Dan
30/09/2024 u 07:40 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Mještani zajedničkim snagama betonirali put u Dobrinju

Poznati po složnim radnim akcijama kako bi sebi obezbijedili bolje uslove za život, mještani Dobrinja su ovaj vikend iskoristili za betoniranje puta u gornjem dijelu sela zahvaljujući 12.000 eura koje su dobili od Ministarstva za poljoprivredu i ruralni razvoj.

Kako nam je rekao jedan od organizatira akcije Miljan Gojačanin, desetak poljoprivrednih proizvođača mještana Gornjeg Dobrinja obratilo se proljetos zahtjevom Ministarstvu poljoprivrede da im pomogne u sanaciji puta, kako bi svoje proizvode lakše plasirali na tržište i lakše dolazili do svojih kuća.

– Ministarstvo nam je izašlo u susret i dodijelio 12.000 eura koje smo iskoristili da izbetoniramo kritične tačke na putu. Uspjeli smo da tim sredstvima obezbijedimo 69 kubika betona i mreže za betoniranje i danas smo odradili 150 metara puta, širine 2,5 metara – kaže Gojačanin.

image

Sanirane kritične tačke

foto: Milovan Novović, Dan

Dan kasnije su nastavili sa započetim radovima i završili još 60 metara i ugradnju 20 kubika betona.

– Ne mogu vam opisati zadovoljstvo zbog ove akcije i ovo poklanjam uspomeni na pokojnog brata Mićuna koji je ovim putem išao do savardaka koji je sagradio na svojoj očevini i bio jedan od aktivista ovog sela. Znam da se i njegova duša danas na nebesima radovala učinjenom – kaže Miljan Gojačanin.

Sloga i aktivizam ovog sela su najveće bogatstvo i to svojim zalaganjem pokazuju iz godine u godinu mještani Gornjeg Dobrinja, naglašava Brano Gačević, koji se zalaže da ovo selo bude "živo" i odupre se "izumiranju" kakva je sudbuna skoro svih sela na sjeveru Crne Gore.

image

Lokalni put za bolji život mještana

foto: Milovan Novović, Dan

– Ova donacija Ministarstva poljoprivrede i šumarstva nagrada je za neumoran rad mještana koji su ostali na svojim ognjištima i koji se bore za unapređenje uslova za život u selu. U ovom dijelu sela ima desetak proizvođača, koji se bave voćarstvom i proizvodnjom poljoprivrednih kultura. Takođe, u selu ima desetak učenika do četvrtog razreda i isto toliko od petog do srednjoškolaca. Uslovi za život iz godine u godinu su sve bolji i stvaramo putnu infrastrukturu kako bi za dvadesetak minuta došli do grada u svako doba godine – kaže Gačević, zahvaljujući u ime mještana Ministarstvu poljoprivrede i državnom sekretaru Andriji Deliću, kao i svima koji su njihovo selo prepoznali kao ozbiljnog partnera u razvoju poljoprivrede u ruralnim oblastima.

Neophodna dodatna ulaganja

Put kroz Dobrinje jedan je od najstarijih puteva u našoj opštini i datira iz perioda Ilira, Rimljana i Otomanske imperije i kao takav korišćen je za karavanske (trgovačke) lance, koji su išli od Pljevalja prema Peći, Skoplju i dalje na istok. Takođe, ovim putem su mještani stizali do stočne pijace u Pavinom Polju, dok je bjelopoljski gigant Bjelasica organizovao otkup stoke. U Kraljevini Jugoslaviji u selu je postojala i Žandarmerijska stanica i poljski telefon. Dodatnim ulaganjem ovaj put bi bio i najbliža veza sela Kičava u Vranešu sa Bijelim Poljem. Ako znamo da su ova sela poznata po stočarstvu i poljoprivrenoj proizvodnji bio bi dodatan povod da mladi ostaju na selu i da se sela ne gase kao mnoga na sjeveru države – kaže Brano Gačević.

Mještani pozivaju lokalnu samoupravu da slijedi primjer Ministarstva poljoprivrede i pomognu im u daljem unapređenju uslova za život.

Bijelo Polje: Umjesto makadama, do Novakovića pećine uskoro novim asfaltom

– Ovakvih akcija biće i u budućnosti i dalje ćemo se boriti za prosperitet svog sela – poručio je Brano Gačević.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (6)

This comment was minimized by the moderator on the site

Samo me interesuje ko su ovi sto glasaju za. Ja neznam nikoga u mom okruzenju znate li vi koga? Vjerovatno neko treci.

Srbenda
This comment was minimized by the moderator on the site

obavezno rok da traje 2 godine i da sluze i muskarci i zene. trebace za Nato

garda0293
This comment was minimized by the moderator on the site

Ko normalan moze poslati svoje dijete gdje je Lazarevic nacelnik.

Meteor
This comment was minimized by the moderator on the site

A treba da uvede obavezni vojni rok ,da bi se malo naucili redu omladinci koji samo vise po sport betting ,I kaficima..nece I'm nista hvaliti da malo smrsaju I nauce se disciplining,da prave krevet,da ciste,da budu bilji drugovi,da imaju red I...

A treba da uvede obavezni vojni rok ,da bi se malo naucili redu omladinci koji samo vise po sport betting ,I kaficima..nece I'm nista hvaliti da malo smrsaju I nauce se disciplining,da prave krevet,da ciste,da budu bilji drugovi,da imaju red I zakon,pa kada se ozene da su zene srecnije a I da imaju sto pricati djeci..
Zivimo kao da ce vjecno biti mir a sjutra rat..
Zivjela Crna Gora I Srbija I svi ostali koji nas vole.

Учитај више
Jovan
This comment was minimized by the moderator on the site

Obavezan vojni rok, od 8 ili 10 mjeseci. Da se malo ova muska djeca očeliče, i da budu to što treba da budu - muškarci a ne mamini sinovi nesposobni za život.

svejerelativno
This comment was minimized by the moderator on the site

Glasao sam za "NE". Ne zato sto ne mislim da treba, vec zato sto mislim da tako nesto ne bi bilo efikasno u "crnogorskim uslovima", pa cak i nemoguce.
Secam se dobro, dok je postojala SFRJ, kasnije SRJ, da je odaziv regruta iz CRne Gore bio...

Glasao sam za "NE". Ne zato sto ne mislim da treba, vec zato sto mislim da tako nesto ne bi bilo efikasno u "crnogorskim uslovima", pa cak i nemoguce.
Secam se dobro, dok je postojala SFRJ, kasnije SRJ, da je odaziv regruta iz CRne Gore bio zaista minoran, a od gradova je prednjacilo Cetinje iz koga su se regruti odazivali "u tragovima".
Mislim da bi, ako se to uvede, regrute morali "loviti meredovima" po ulicama, jer je danas, odnos omladine prema drzavi i vojsci, mnogo losiji no sto je bio.
Sa druge strane, tehnicki i demografski gledano, pitanje je je li to uopste moguce u nekom duzem kontinuitetu.
Hrvatska recimo, razmislja da uvede obavezan vojni rok u trajanju od 1 (jedan mesec)??? Sta ce time dobiti?
Obuka vojna, se ne moze, asolutno nikako, sprovesti za mesec dana. Tvrdim, nikako a da to bude ozbiljna priprema vojnika za rat a to je jedini cilj.
Drugo, tim trajanjem ( od mesec dana), iscrpice se kontigent regruta (populacija iznad 18 godina) veoma brzo ( za par godina) i sta onda? Ko ce se pozivati, nakon toga, na sluzenje vojnog roka?
Crna Gora je na pragu da napravi slicnu gresku.
Za ovako nesto, treba da se izvrsi detaljna demografska analiza populacije iznad 18 godina, a onda i sve drugo: socio-psiholosko stanje u drustvu, politicko i ekonomsko stanje kao i potrebe vojske materijalne i kadrovske i mnogo toga jos.
Ovo nije stvar u koju se ulazi bez temeljne analize.

Учитај више
HercegNovi4s
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
14. april 2025 17:45