Da su dugogodišnja obećanja da će strani investitori ulaganjem svog kapitala doprinijeti oživljavanju privrede na sjeveru Crne Gore ostala samo mrtvo slovo na papiru, pokazuju i dešavanja oko fabrike peškira u petnjičkom selu Bor.
Ispostavilo se da je ta fabrika bila promašena investicija i da je investitor iz Turske uludo uložio svoj novac u ovaj projekat, iako je u novembru 2017. godine, uoči lokalnih izbora u Petnjici, iz redova Demokratske partije socijalista (DPS-a) najavljeno da će pogon uposliti najmanje 30 radnika i da će njeni proizvodi preplaviti crnogorsko tržište.
Fabrika peškira je u okviru kompanije "Euro Bor", čiji su vlasnici bili tadašnji i sadašnji predsjednik Skupštine opštine (SO) Petnjica Mehmed Meša Adrović i turski biznismen Ismail Arslani, radila samo kratko i to smanjenim kapacitetom, bez obzira na to što je predstaveljna kao privredni bum u Bihoru.
Investitor iz Turske je svojevremeno izjavio da je obmanut i da mu biznis u Boru nije garantovao nikakvu zaradu.
– Mislio sam najbolje. Vjerovao sam da će ova fabrika raditi, ali ispalo je da ništa ne funkcioniše kako treba. Ispalo je sve neozbiljno – saopštio je Arslani nakon zatvaranja fabrike.
Priklikom otvaranja pogonu bio je angažovan 21 radnik, ali niko od njih nije zasnovao radni odnos i danas tvrde da je fabrika zatvorena vjerovatno zbog nerentabilnosti i slabe organizacije rada.
– U startu je rečeno da će ova fabrika imati perspektivu i da ćemo dobijati dobre zarade. Od toga, nažalost, nije bilo ništa, radili smo svega nekoliko mjeseci i to za mizerne nadoknade. Nije dobro što fabrika ne radi, jer od otvaranja radnih mjesta na području Bihora skoro da nema ništa. Zbog čega fabrika ne radi najbolje znaju njeni vlasnici, ali, koliko je nama poznato, investitor iz Turske u ovom poslu nije našao svoju računicu – istakli su radnici.
Sa druge strane, Mehmed Adrović i dalje tvrdi da je proizvodnja stala zbog slabe prodaje proizvedenih artikala.
– Imali smo određene zalihe proizvoda koje nijesmo uspijeli da prodamo. Кasnija pojava korona virusa negativno je uticala na privredni ambijent u čitavom svijetu što je sve zajedno sputavalo fabriku peškira da proradi punim kapacitetom – ponovio je Adrović.
Iz petnjičkog odbora Demokratske Crne Gore ističu da ovaj slučaj treba da razmotri nadležno tužilaštvo.
– Saznanje da je fabrika postala dio stečajne mase preduzeća "Simon vojaž" koje je otišlo u stečaj potvrđuje da su sve te aktivnosti oko otvaranja fabrike sprovođene pod sumnjivim okolnostima. Zato bi nadležne državne organe trebalo konačno da zainteresuje šta se to tamo radilo i kako su utrošena povjerena sredstva, s obzirom na to da je Investiciono-razvojni fond usmjerio dosta novca za otvaranje ove fabrike – saopštile su petnjičke Demokrate, dodajući da su se obistinile njihove prvobitne tvrdnje da ovdje radilo o čistoj prevari i da od fabrike na Boru neće biti ništa.