/ Kamenolom u pljevaljskom selu Boljanići, foto: B.Je.
31/05/2021 u 06:50 h
Božidar JelovacBožidar Jelovac
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Pljevlja nemaju prihoda od eksploatacije kamena, a majdani niču kao pečurke

U prošloj godini lokalna uprava planirala je prihod od naknade za eksploataciju kamena u iznosu od 50 hiljada, ali taj prihod nije realizovan

U opštini Pljevlja ustaljena je praksa da mnogi izvođači radova na putnoj infrastrukturi uzimaju kamen sa prostora opštine za izvođenje ugovorenih poslova, a u lokalnu kasu se ne uplaćuju naknade od koncesije kamena. Naime, prema zvaničnom izvještaju predsjednika Opštine Pljevlja Igora Golubovića, prošle godine lokalna uprava po ovom osnovu nije imala prihoda. Sredstva od ove naknade bila su planirana na iznos od 50 hiljada eura, ali taj prihod nije realizovan.

Naknada za korišćenje kamena išla je loše i prethodnih godina i, prema zvaničnoj evidenciji, jedino je plaćala kompanija "TIM". Tako je u 2018. godini od planiranih 130 hiljada naplaćeno 8.770 eura, a u 2019, od planiranih 180 hiljada, prihodovane su 32 hiljade eura. Najveći prestupnik u neplaćanju koncesija na kamen u prethodnim godinama bila je komapanija Vektra "Jakić" ali je bilo i drugih kompanija i preduzeća koji nijesu izmirivali svoje obaveze prema državi i lokalnoj upravi.

Posebno je izraženo nepoštovanje u plaćanju obaveza kada su u pitanju kompanije koje vrše rekonstrukciju putnih pravaca. Ove kompanije otvaraju na terenu čitave kamenolome, a, prema zvaničnoj opštinskoj evidenciji, lokalnoj upravi ne dolaze nikakvi prihodi.

Takav je slučaj i kada su u pitanju radovi na rekonstrukciji putnog pravca Pljevlja – Metaljka, odnosno radovi na dionici puta do sela Boljanići. U ovom slučaju vrijednost radova je 12,1 milion eura, a izvođač radova je Crnagoraput. Na terenu, preciznije rečeno u selu Boljanići, iskopan je ogroman majdan, iz koga je izvođač radova uzimao potrebne količine kamena i šljunka. Prostor je prilično devastiran, tako će najvjerovatnije i ostati, a u lokalnu kasu nije bilo nikakvih uplata na ime korišćenja kamena.

Ne treba zaboraviti da je naknada za korišćenje kamena ustupljeni prihod lokalnoj upravi od strane državne uprave, kao i da od ovog prihoda Opština Pljevlja ubira 70 odsto sredstava, dok ostatak ide u državnu kasu. Znači, naplatu vrši Uprava prihoda Crne Gore, a potom 70 odsto novca prosleđuje lokalnoj upravi.

U prethodnim godinama dešavalo se da koncesionar na korišćenje kamena nije iz pljevaljske opštine, pa kada plati koncesiju Uprava prihoda greškom izvrši uplatu lokalnoj upravi gdje je zvanično registrovan koncesionar. U tim slučajevima Uprava prihoda bi naknadno ispravila grešku. Međutim, u prošloj godini ni takvih grešaka nije bilo.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
28. mart 2025 10:12