Radove obišli predstavnici MKI / - FOTO: RUDNIK UGLjA
02/10/2021 u 23:13 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Rudnik uglja Pljevlja počeo sa sadnjom ljekovitog bilja

Kako je saopšteno iz MKI, oni su podržali ideju o uzgoju ljekovitog bilja, ali i svih projekata koji afirmišu ekološku revitalizaciju Pljevalja, od čega su posebno istakli neophodnost turističke valorizacije Ljubišnje

Pljevaljski Rudnik uglja počeo je projekat sadnje pet vrsta ljekovitog bilja na rekultivisanim površinama u blizini Separacije – na odlagališnom prostoru nekadašnjeg lokaliteta Cementare. Kako je saopšteno, riječ je o projektu u koji je Rudnik uglja odlučio da uđe nakon posjete čelnika te kompanije renomiranom preduzeću „Ljbilje“ iz ljubinja, koje se bavi proizvodnjom, otkupom i preradom ljekovitog, začinskog i aromatičnog bilja.

Navode da su izvršena laboratorijska ispitivanja zemljišta u Instititu za rudarstvo i metalurgiju Bor, čiji su rezultati afirmisali odluku rukovodstva Rudnika uglja da pristupi realizaciji ovog projekta, dok su uzorci zemljišta poslati i nadležnom institutu u Kruševcu, javlja portal RTCG.

Ugovoreno je da konsultantske usluge i usluge nadzora vrši Institut za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ iz Beograda i Institut za voćarstvo iz Čačka.

Izvršni direktor Rudnika uglja, Milan Lekić, izrazio je veliki optimizam po pitanju ovog projekta.

– Riječ je o probnoj, jesenjoj sadnji, na osnovu koje ćemo donijeti odluku da li ćemo ući u posao sadnje ljekovitog bilja na površinama od oko 100 hektara. Ukoliko se ispostavi da su Pljevlja prikladan ambijent za ovaj posao, a na to su ukazala i određena ispitivanja klime i zemljišta, stvoriće se sve pretpostavke da se uđe u jedan širi poslovni zamah koji će rezultirati i otvaranjem destilerije za proizvodnju eteričnih ulja. Za ovaj posao mi imamo volju, imamo kapacitete, kao i adekvatne površine kao što su Jagnjilo sa oko 40 hektara, Kotu 810 površine 30-ak hektara i unutrašnje odlagalište Kutlovača koje ima 20-ak hektara – rekao je Lekić.

Radove na sadnji ljekovitog bilja danas su obišli i predstavnici Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) – državni sekretar za energetiku i rudarstvo Marko Perunović i generalni direktor Direktorata za energetiku i energetsku efikasnost Vladimir Durutović, koji su boravili u drugoj radnoj posjeti Rudniku uglja, gdje su sa izvršnim direktorom Milanom Lekićem i predsjednikom Odbora direktora Dušanom Janjuševićem, pregovarali oko realizacije investicije izgradnje Cementare.

Tim povodom, predstavnici MKI  su poručili da je pozicija Rudnika uglja, kada je u pitanju realizacija ove investicije, od vitalnog značaja i jedna od najbitnijih, ukazujući istovremeno na spremnost resornog ministarstva da ovu kompaniju delegira kao nosioca cijelog posla.

Perunović i Durutović su istakli da je osnovna zamisao da u Pljevljima, u srednjoročnom periodu zažive investicije koje će biti realizovane u skladu sa svim ekološkim standardima, posebno vodeći računa o postulatima „pravedne tranzicije“.

Kako je saopšteno iz MKI, oni su podržali ideju o uzgoju ljekovitog bilja, ali i svih projekata koji afirmišu ekološku revitalizaciju Pljevalja, od čega su posebno istakli neophodnost turističke valorizacije ljubišnje.

Lekić i Janjušević su, dodaje se, u više navrata pozdravili odluku Vlade Crne Gore o izgradnji Cementare i izrazili, u ime Rudnika uglja, apsolutnu spremnost da realizaciji ove kapitalne investicije pristupe krajnje profesionalno, angažujući maksimalne kapacitete kompanije.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
26. april 2025 15:15