Будимир Шћепановић / -IVAN PETROVIC - IPE
11/01/2022 u 14:59 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Шћепановић: Неријешене 3.154 уставне жалбе

Предсједник Уставног суда Будимир Шћепановић, у разговору за Дан је саопштио да ће ове године приоритети у раду првенствено бити смањивање броjа заосталих предмета

Предсједник Уставног суда, Будимир Шћепановић, казао је у разговору за "Дан" да се у раду те судске инстанце тренутно налази 3.395 предмета по свим надлежностима, од коjих су 3.154 уставне жалбе, а остали се односе на апстрактну контролу уставности и законитости општих правних аката. Упозорио је да се Уставни суд мора и даље борити са заостатком предмета из претходних година, коjи jе, између осталог, резултат неадекватне кадровске припремљености највише судске инстанце и великог броjа уставних жалби.
– Упркос чињеници да jе Уставни суд током 2021. године функционисао у изазовним епидемиолошким околностима и непотпуном саставу, постигнути су завидни резултати рада. Наиме, у 2021. години одржано jе 14 сjедница Уставног суда и 39 сjедница виjећа, на коjима jе риjешено више предмета него што jе био годишњи прилив, односно Уставни суд jе примио 1.335 предмета по свим надлежностима, а у истом периоду риjешио 1.498 предмета. Броj риjешених предмета у 2021. години jе, такође, већи него у претходних двиjе године, када jе Уставни суд радио у пуном саставу. Поређења ради, у 2020. риjешено jе 1.314, а у 2019. години 1.297 предмета, изјавио је Шћепановић.

Одговарајући на питање у вези са недовољним бројем судија и ефикаснишћу рада, Шћепановић подсјећа да jе та судска инстанца jош у jулу 2020. године обавиjестила Скупштину о испуњавању услова за старосну пензиjу двоjе судиjа.
– Оваj поступак и послиjе више од годину и шест мjесеци, као што знате, ниjе окончан. Додатно, 29. децембра 2021. године, Скупштина jе констатовала престанак функциjе jош jедном судиjи Уставног суда због испуњења услова за одлазак у старосну пензиjу, па тако, Уставни суд 2022. годину започиње са само четири судиjе. Поред непотпуног састава судиjа, Стручна служба Уставног суда у претходном периоду jе, такође, радила са знатно мањим броjем извршилаца. Наиме, од почетка године, Уставни суд су напустила два савjетника због заснивања радног односа са другим институциjама, односно, државним органима, а потом су због одласка у старосну пензиjу, Стручну службу напустиле и руководитељка Одjељења за нормативну контролу правних аката и уставносудска савjетница у Одjељењу за нормативу, тако да jе од 55 службеничких мjеста предвиђених правилником о организациjи и ситематизациjи, непопуњено 21 радно мjесто, односно попуњеност радних мjеста износи свега 61 одсто, што отежава и усложњава рад на уставносудским предметима, истакао је Шћепановић.

Обезбиједити независност суда


Говорећи о односу власти према тоj судскоj инстанци, Шћепановић каже да оставља jавности на просуђивање таj однос на бази дискурса носилаца државних функциjа коjи jе био присутан у претходноj години.

– Али сматрам своjом дужношћу да укажем да Уставном суду мора бити обезбиjеђено да дjелуjе самостално и независно. Изражавам увjерење да првенствено носиоци функциjа законодавне, а потом и извршне власти, имаjу добру жељу, намjеру и могућност да у оквиру своjих овлашћења помогну Уставном суду да функционише у пуном капацитету и остваруjе Уставом утврђени положаj и функциjу. У том смислу, сматрам да jе потребно: кадровски оснажити Уставни суд; обезбиjедити финансиjску самосталност Уставног суда; независност у избору стручног кадра повjеравањем тог поступка Уставном суду, Законом о државним службеницима и намjештеницима, као што jе то учинила Скупштина када jе у питању њена Стручна служба, оцјењује Шћепановић.

Поручује да ће ове године приоритети у раду првенствено бити смањивање броjа заосталих предмета, као и побољшање ефикасности рада.
– Очигледно да jе jедан од разлога што ниjе риjешен већи броj предмета у претходном периоду управо неизбор недостаjућих судиjа, као и непопуњеност радних мjеста у Стручноj служби Уставног суда. У том погледу нужно jе, без одлагања, приступити попуни систематизованих радних мjеста, избором кандидата са стручним и професионалним референцама.
Међутим, реализациjа приоритета не зависи само од воље Уставног суда, већ и од материjалне могућности и спремности државе да препозна изазове са коjима се суочавамо, како би се заjеднички пронашла оптимална рjешења за бољу и ефикасниjу организациjу рада суда, за добробит свих грађана коjи чекаjу исход поступка пред Уставним судом.
Уставни суд jе већ предузео низ неопходних корака ка остваривању жељених циљева: усвоjен jе нови правилник о организациjи и систематизациjи радних мjеста у Уставном суду; формирано jе ново Одjељење за процесне претпоставке, судску праксу и документациjу; Управа за кадрове обавиjештена jе о неопходности повећања броjа извршилаца, а с тим у вези и Управа за катастар и државну имовину о нужности побољшања просторних капацитета, коjи су тренутно на незавидном нивоу.

Приоритети у раду

"Шћепановић поручује да ће ове године приоритети у раду првенствено бити смањивање броjа заосталих предмета, као и побољшање ефикасности рада


Ипак, захтjеви за обjављивање огласа, као и захтjеви за побољшање просторних капацитета ниjесу ефикасно риjешени, па jе Уставни суд на сjедницама више пута констатовао да jе процедура попуњавања радних мjеста у поступку коjи спроводи Управа за кадрове неадекватан, дуготраjан, без гаранциjа да ће резултирати избором наjбољих кандидата, ако до избора уопште и дође, и да, у коначном, не одговара положаjу и улози Уставног суда у правном систему, истакао је Шћепановић.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 13:56