На дневном реду нареде сједнице Скупштине општине Никшића требало би да се нађе одлука о рјешавању стамбених потреба по основу права на социјално старање. Услиједило би објављивање јавног позива за додојелу стамбених јединица, али се то у неком догледном времену неће догодити. Разлог је, појашњава за "Дан" руководилац Одјељења за здравствену, социјалну и дјечију заштиту мр Татјана Бјелетић, што Општина тренутно нема слободних станова за социјално угрожене грађане.
– Јавни позив се планира у случају да будемо имали слободних стамбених јединица, а за сада их немамо. Ријетко нам се ослободи нека стамбена јединица. Најчешће се то дешава након смрти корисника станарског права који је живио сам, а веома ријетко уколико корисник ријеши стамбено питање па нам врати кључеве – појашњава Бјелетић.
Општина Никшић на располагању има 466 стамбених јединица од којих, према подацима Дирекције за имовину, 18 није уписано у катастар и за то ће бити покренута процедура. Највише станова је у насељу Хумци гдје је у неколико објеката укупно 131 стан, углавном за расељена и избјегла лица. У насељу Грачаница је 18 станова за социјално угрожене, као и 21 за ромску и египћанску популацију. Општина располаже и одређеним бројем стамбених јединица у згради "100 гарсоњера", насељу под Требјесом, згради "Десетка" и на Капином Пољу.
– Разматрају се парцеле у власништву Општине које би могле да се користе као локације за социјалне станове. То је можда и први корак да лоцирамо гдје можемо искористити земљиште како бисмо касније повлачили средства из страних фондова за објекте јер, пошто су у питању велика средства, Општина то не би могла сама. Било би корисно кад бисмо то урадили јер сматрам да је неопходно да изградимо стамбене објекте за наше грађане у стању социјалне потребе. Углавном су досад сва средства усмјерена на расељена лица, ромску популацију јер су страни донатори имали своје приоритете. А ми бисмо требали наћи модел да учинимо то за наше грађане – истакла је Бјелетић.
Последњи објекат за социјално угрожене Општина је уз помоћ "Хелпа" изградила 2019. године на Капином Пољу. Тада је срушена једна од старих барака, па изграђена нова за 12 породица. Иако је тадашња локална власт најавила рушење и друге бараке, то до данас није реализовано. Тај објекат је иначе у изузетно лошем стању, а у њему живи девет породица. Бјелетић каже да је у плану успостављање комуникације са "Хелпом" како би се обезбиједила средства.