- Ovo je očigledno tema kampanje za njega jer hrvatski vojnici ne bi trebalo da idu u Ukrajinu ni preko EUMAM-a (Misije EU za obuku ukrajinskih vojnika), ni preko NSATU (aktivnosti NATO-ove podrške obuci za Ukrajinu) - rekao je Plenković komentarišući jučerašnju Milanovićeva objavu na Fejsbuku.
Rojters je juče prenio, pozivajući se na diplomatske izvore, da Evropa razmatra mogućnost slanja svojevrsnih mirovnih snaga u Ukrajinu u slučaju da se tamo postigne prekid vatre. Ideja je još u povoju, a prema nekim diplomatama, za njenu realizaciju bilo bi potrebno između 40.000 i 100.000 vojnika.
Ideju je inicirao francuski predsjednik Emanuel Makron, ali su već prvi razgovori otkrili podjele oko mogućih ciljeva i mandata takve misije. Najveći problem je što bi to povećalo rizik od direktnog sukoba sa Rusijom.
- Ja sam govorio i upozoravao. Ali hrvatski narod ne treba da brine - sve dok sam ja predsjednik Republike, hrvatski vojnik neće voditi tuđe ratove - kazao je Milanović komentarišući članak.
Plenković je danas rekao da će ono o čemu se spekuliše u medijima doći u obzir samo ako se postigne mirno rješenje, a cilj bi bio očuvanje mira. On je optužio predsjednika da politizuje to pitanje u izborne svrhe.
- Ovo je teška politizacija, on i njegov adlatus umjesto da kažu da je Ukrajina žrtva, a Rusija agresor, oni pričaju o zaraćenim stranama. Sasvim je jasno da je njegov narativ isključivo proruski, on vuče Hrvatsku ispod. Rusko krilo, on nas diskredituje kao saveznike u NATO i reputaciono u EU - rekao je Plenković pred početak samita EU u Briselu.
Dodao je da je Hrvatska zemlja koja je imala vojnike UN na svojoj teritoriji i koja danas pruža sigurnost drugde u svijetu. On je rekao da Hrvatska, da je slijedila Milanovićevu logiku, nikada ne bi reintegrisala hrvatsko Podunavlje i izgubila bi područja koja su bila okupirana.
On je upozorio da će to značiti kraj međunarodnog prava zasnovanog na pravilima ako Rusija i Putin izađu kao pobjednici nakon agresije na Ukrajinu.
- To bi bio kraj onoga što se zove uređeni multikulturalizam, zasnovan na međunarodnom pravu, a između Milanovića i nas postoje ogromne razlike. Uzdam se u racionalno rezonovanje hrvatskog naroda jer je to sada veoma zabrinjavajuće. On govori o tema koja uopšte nije dogovorena, nije "odlučena, govori o tome šta se spekuliše o tome kada, ako, a ne zna se ni ko bi - rekao je Plenković.
On je rekao da takve teze služe za plašenje hrvatskog naroda i da je opozicija postala Milanovićev instrument i sluga. On je rekao da mu je smiješno da Crna Gora šalje dvoje-troje ljudi u NSATU u Visbadenu, dok Hrvatska ne šalje nikoga zbog Milanovićevog protivljenja.