Ilustracija / - EVROPSKA UNIJA EU EVROPSKA KOMISIJA EK
05/03/2024 u 18:03 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

EU: Za ekološke zločine zatvor i milionske kazne

Evropska unija je usvojila direktivu o ekološkim zločinima koji uključuju zagađenje uzrokovano brodovima, upotrebu žive i nezakonito iscrpljivanje vodnih resursa, ali ona neće važiti za zločine počinjene van EU.

Ovom direktivom se kriminalizuju slučajevi uporedivi sa ekocidom – protivpravnom ili bezobzirnim djelima koja su počinjena sa saznanjem da postoji velika vjerovatnoća ozbiljne i široko rasprostranjene ili dugoročne štete po životnu sredinu prouzrokovanu tim djelima”.

Za krivična djela gdje se počine ekološki prekršaji koji bi doveli do smrti mogu biti osuđeni na 10 godina. Kompanije rizikuju kazne od tri do pet odsto ukupnog godišnjeg prometa ili od 24 ili 40 miliona eura.

Zakonodavci se nisu složili da se ove obaveze prošire na prekršaje počinjene van granica EU u ime kompanija EU, ali bi pojedine zemlje članice mogle da izaberu da to učine.

Virginijus Sinkevičijus, komesar EU za životnu sredinu, okeane i ribarstvo, rekao je da su ekološki zločini ozbiljni, unosni i da su u porastu. Godišnji prihodi od ilegalnog tržišta otpada u EU, na primjer, kretali su se između četiri i 15 milijardi eura. Ekološki kriminal je glavni izvor prihoda za organizovani kriminal pored droge, oružja i trgovine ljudima.

- EU je prihvatila novi zakon koji priznaje njihovu težinu, posebno kada su veliki ekosistemi uništeni. Naše zdravlje zavisi od stanja životne sredine u kojoj živimo, tako da moramo odvratiti kriminalce koji su spremni da unište ekosisteme radi zarade - naveo je on.

Direktiva o ekološkim zločinima biće formalno usvojena na proljeće, a države članice će tada imati dvije godine da je unesu u nacionalno zakonodavstvo.

Direktiva ne uključuje riječ ekocid direktno. Ipak, u preambuli se navodi da se odnosi na slučajeve koji se mogu uporediti sa ekocidom. Zagovornici uvođenja ekocida kao petog međunarodnog zločina tvrde da se izmjenama direktive u suštini kriminalizuje ekocid.

Prva zemlja koja je ekocid uvrstila u zločine na nacionalnom i međunarodnom nivou je Belgija. Za novouvedeni zločin moći će da se terete pojedinci na najvišim položajima odlučivanja kao i korporacije.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 12:45