/ - илустрација
12/06/2023 u 14:09 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Francuska nacionalizovala najvećeg snabdijevača strujom u zemlji

Preuzimanje je uslijedilo nakon što je kompanija pretrpjela rekordni gubitak prošle godine, sa nuklearnom proizvodnjom koja je pala na najniži nivo u 34 godine

Francuska Vlada završila je nacionalizaciju najvećeg energetskog preduzeća u zemlji, EDF-a.

Pritom je kompanija zvanično uklonjena sa Pariske berze, navodi se u saopštenju koje je objavilo Ministarstvo finansijam, prenosi Capital.ba.

Preuzimanje je uslijedilo nakon što je kompanija pretrpjela rekordni gubitak prošle godine, sa nuklearnom proizvodnjom koja je pala na najniži nivo u 34 godine.

Ministar finansija Bruno le Mer pozdravio je nacionalizaciju preduzeća, nazvavši to „uspjehom“ i ocjenivši da je državno preuzimanje „neophodno“ za budućnost energetske kompanije.

Krajem prošle godine Pariz je počeo otkup 16 odsto udjela u EDF-u, nudeći oko deset milijardi eura da preuzme potpunu kontrolu nad dobavljačem električne energije koji je opterećen dugom.

Francuska je već posjedovala skoro 84 odsto udjela u EDF-u, dok je 15 odsto bilo u rukama privatnih akcionara, a preostalih jedan odsto u vlasništvu zaposlenih u tom preduzeću.

Ta evropska država, inače, proizvodi oko 70 odsto električne energije iz nuklearne flote od 56 reaktora, kojima upravlja EDF. Međutim, većina njih se suočila sa problemima korozije koji se ponavljaju i bili su – ili ugašeni ili na održavanju, što je izazvalo nagli pad proizvodnje električne energije.

Smanjena proizvodnja je, potom, dovela do drastičnog povećanja cijene struje u Francuskoj prošle godine, primoravajući EDF da kupuje struju na veleprodajnim tržištima kako bi pokrio manjak proizvodnje i dodatno pogoršavajući energetsku krizu u Evropi.

Neto finansijski dug EDF-a porastao je 50 odsto, na skoro 70 milijardi dolara prošle godine, pošto je zabilježio rekordni gubitak. Kompanija očekuje da će ovogodišnja proizvodnja biti u rasponu od 300 do 330 teravat-sati, da bi se povećala na 345 teravat-sati u narednoj godini, što je još daleko od 380 teravat-sati proizvedenih u 2019.

Stručnjaci kažu da Francuska, koja je nekada bila izvoznik energije, očekuje se da će se u velikoj mjeri oslanjati na uvoz električne energije iz susjednih zemalja, uključujući Njemačku, kako bi zadovoljila domaću potražnju sljedeće zime.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
28. decembar 2024 08:44