Odluka Gasproma da prekine isporuke gasa Bugarskoj i Poljskoj izazvala je burne reakcije u EU, ali i potres na tržištu jer su u prvih nekoliko sati cijene gasa skočile za više od 20 odsto. Evropa najavljuje da će smanjiti zavisnost od ruskog gasa, ali to će biti težak zadatak jer oko 45 odsto svih isporuka gasa u Evropu dolazi iz Rusije. Ko su najveći kupci ruskog gasa u Evropi?
Najveći kupac ruskog gasa u Evropi je Njemačka sa 28,9 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Prati je Turska koja od Rusije nabavlja 14,6 milijardi kubnih metara gasa svake godine, dok Italija kupuje 11,4 milijardi.
Francuska uzima gotovo upola manje – 6,6 milijardi kubnih metara gasa, Austrija 5,4, Poljska 5,2, a Holandija 4,2 milijardi kubnih metara godišnje. Za njima slijede Mađarska, koja po ugovoru sa Rusijom kupuje 3,9 milijardi kubnih metara gasa, a prati je Slovačka sa 2,5.
Velika Britanija uzima oko 1,7 milijardi, Grčka 1,6, a Poljska 1,5 milijardi kubnih metara gasa. Rumunija i Srbija od Rusije kupuju 1,2 milijarde kubnih metara gasa, a Danska i Finska po jednu milijardu.
Ispod milijardu su Češka (0,9) i Hrvatska (0,8), a najmanje kupuju Slovenija (0,3), Švajcarska (0,2) i Bosna i Hercegovina (0,1), pokazuju podaci iz Gaspromovog kvartalnog izveštaja iz 2021. godine.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar