Jača vjetar da se među zastavama ispred Saveta Evrope zavijori i zastava Kosova – 131 glas da, 29 glasova ne u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope. Protiv članstva Kosova u toj organizaciji najglasniji su bili Španci, Srbi i Mađari, uz podršku tek poneke ruke sa Zapada i iz komšiluka.
- Ono što smo juče vidjeli u Strazburu je nastavak tog festivala licemerja i još jedan ekser u mrtvački sanduk u međunarodnom javnom pravu i svih standarda koji bi trebalo da važe - rekao je mandatar za sastav Vlade Miloš Vučević.
Nije licemerje, nije ni ekser, već geopolitičko pregrupisavanje i konsolidacija ovog prostora zaključak je politikologa Ognjena Gogića.
- Za ovaj ishod nisu zaslužni ni Kosovo, ni Srbija, već nešto šire, bila je to demonstracija nečega što smo zaboravili, a to je real politika. To znači da su najmoćnije zemlje Evrope, prije svega mislim na Njemačku, imaju svoje interese kojima se rukovode i zbog kojih su spremni da prenebregnu sve principe, pravila, moralna i ne znam koja načela - istakao je Gogić.
Ova strazburška priča imaće svoje završno poglavlje sredinom maja. Njujorška priča upravo počinje neformalnim konsultacijama o Nacrtu rezolucije o Srebrenici.
- Nećemo da živimo s vama ako se donese takav akt u UN, nećemo da živimo s vama, a vidjećete kako to izgleda. Da li Dodik preti? Ne, samo iznosim svoj stav. To je pomirenje? Koje pomirenje? Hoćete mojim unucima sjutra da nakačite etiketu genocida i da se sprdate kako smo genocidaši, je l to? Ja mogu da razumijem stradanje i bol, ali u Srebrenici je bila manipulacija, nije se desio genocid - rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Predlog rezolucije trebalo bi da se na dnevnom redu GS UN nađe početkom maja.