Zbog poplava koje prete, vlasti ovih zemalja već su naložile podizanje barijera, a vojska će biti u pripravnosti zbog bujica.
Ciklon Boris već je izazvao žestoko nevrijeme u Hrvatskoj, gdje su registrovane poplave, pijavice, čak i snijeg.
U Hrvatskoj je na snazi narandžasto upozorenje, nakon što se rijeka Sava izlila iz korita u Zagrebu, gdje je samo tokom jednog jutra palo 50 litara kiše po metru kvadratnom.
Prema najavama tamošnjih meteorologa, ciklon Boris donosi jake padavine koje će trajati sve do ponedeljka. Zbog toga je cijelo područje Jadrana u opasnosti.
Upozorenja su izdata zbog opasnosti od bujičnih poplava. Temperature su u većem dijelu zemlje pale za 15 stepeni, a još veći pad se očekuje tokom vikenda.
Saobraćaj je takođe otežan zbog jakih padavina i poplava. Dramatične scene registrovane su na primorju, gdje je uslikano više od 20 pijavica.
U Hrvatskoj je pao i prvi sneg ove godine, a nastavak padavina se očekuje u subotu i nedelju.
Evropi prijete poplave gore od onih 2013, nivo Dunava u Slovačkoj raste
Meteorolozi širom Centralne Evrope upalili su alarme jer se predviđa neviđeni potop u narednim danima. Stručnjaci iz Njemačke, Češke, Austrije, Poljske i Slovačke upozoravaju da konvergencija hladnog sjevernog vazduha sa toplim, vlažnim strujama sa Sredozemnog mora stvara nestabilni vremenski sistem koji bi u nekim oblastima mogao da oslobodi i do 500 litara kiše po kvadratnom metru.
Jaki pljuskovi će vjerovatno proći kroz jugoistočnu Poljsku, Slovačku, Austriju i djelove Češke.
Slovački ministar životne sredine Tomaš Taraba najavio je da su počele pripreme za ekstremne vremenske prilike. Mjere za sprečavanje poplava pripremaju se u djelovima zemlje koji se nalaze pored Dunava i Morave.
U hidroelektrani Gabčikovo, u južnoj Slovačkoj, biće pušteno u rad sedam od osam turbina.
Prema riječima ministra, vojska će biti spremna da pruži podršku ukoliko bude potrebno, prenosi slovački "Spektator".
Padavine izazivaju zabrinutost zbog velikih poplava, posebno u oblastima koje su opustošene 2013. Tada je rijeka Dunav, koja takođe protiče kroz Bratislavu, nabujala do rekordnih nivoa, uzrokujući štete u Njemačkoj, Austriji i Slovačkoj. Zvaničnici strahuju da će se scenario ponoviti.
Osim toga, očekuje se porast vodostaja reke Morave.
Slovački hidrometeorološki zavod (SHMU) već je predvidio značajnu promjenu vremena, jer se očekuje da će temperature pasti na oko 10 stepeni.
Ako se prognoze ostvare, u regionu bi moglo pasti čak i više kiše nego tokom poplava 2013. godine, koje su se smatrale kataklizmom koja se dešava jednom u hiljadu godina.
I u Poljskoj se očekuju rekordni pljuskovi između 12. i 16. septembra, napisao je gradonačelnik Vroclava na mreži "Iks".
- Pljuskovi koji se predviđaju su apsolutni rekord za Vroclav. Meteorološki zavod predviđa čak 380 litara kiše po kvadratnom metru - poručio je on.
U Češkoj je ministar životne sredine upozorio je da bi zemlja mogla da doživi ponavljanje katastrofalnih poplava koje su je zadesile 1997. i 2002.
Na sajtu krize24 navodi se da su upozorenja na snazi širom Češke, Slovačke i Poljske najmanje do 16. septembra i da jaki vjetrovi, munje i grad mogu pratiti oluje.
- Obilne padavine mogu da izazovu poplave u nižim područjima, a jak vetar može da izazove materijalnu štetu i nestanke struje - upozorava se na sajtu.
Vremenske prilike će u subotu dostići "potpuni ciklonski status", objavio je meteorološki kanal TVN Meteo, kao i da bi ukupna količina padavina od četvrtka do nedelje mogla da pređe 200 litara po kvadratnom metru u nekim djelovima Češke, navodi poljski "TVP World".
Od regionalnih i lokalnih vlasti u Poljskoj i Češkoj je zatraženo da se pripreme za mjere protiv poplava.
Upozorenje na manje padavine i poplave izdato je za Prag, koji je pretrpio katastrofalne poplave 2002. godine.
Hitne službe u Austriji su spremne za naredne dane, jer će nevrijeme trajati do vikenda u cijeloj zemlji.
Predviđene obilne padavine iznad Austrije već su dovele do prvih zatvaranja puteva.
Stručnjaci iz Austrijskog centra za teške vremenske prilike (UVZ) očekuju ekstremne količine kiše, u nekim slučajevima i preko 250 litara po metru kvadratnom, u istočnim Alpima i u Bečkim šumama.
Očekuju se i odroni, poplave i zavejani putevi.
Brojni događaji su već otkazani zbog vremenskih prilika. Bečka profesionalna spasilačka služba već je spremna da preduzme "mjere". Kancelar Karl Nehamer rekao je da je vojska u pripravnosti i spremna da reaguje u slučaju dramatičnih poplava.