У Европи је ове године пријављено 60 напада на новинаре и 80 случајева злостављања и застрашивања, подаци су Платформе за заштиту новинарства и безбједност новинара Савјета Европе.
Ове године пријављена су и 23 случаја задржавања и затварања новинара, док су активна и два случаја некажњивости злочина.
- Осим тога, регистровано је и 60 других дјела који утичу на стварање 'расхлађујућег ефекта' на медијске слободе у Европи - саопштено је из Савјета Европе поводом 2. новембра - Међународног дана борбе против некажњивости напада на новинаре.
Регионална платформа "Безбједни новинари" (Сафе Јоурналистс) извјештава о 204 различита случаја напада на новинаре у БиХ од 2014. године.
Заштита новинара и других медијских актера и даље представља врх листе приоритета Савјета Европе, који због тога спроводи активности у свим државама чланицама да обезбиједи да новинари могу да испуњавају своју улогу чувара демократије без уплитања и страха.
Савјет министара Савјета Европе усвојио је у априлу 2016. године препоруку о заштити и сигурности новинара и других медијских актера, која наглашава потребу за правовременим кривичним гоњењем починиоца злочина над новинарима.
Канцеларија Савјета Европе у Сарајеву остаје посвећена промовисању заштите новинара и слободе изражавања и медија у БиХ кроз различите активности које имају за циљ да пруже подршку институцијама у константној примјени стандарда и принципа заштите људских права.