Ilustracija Vantjelesna oplodnja / - SHUTTERSTOCK
09/05/2023 u 22:37 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U Britaniji rođena prva beba s troje roditelja

U tehnici, poznatoj kao terapija mitohondrijalnog doniranja, tkivo iz jajnih ćelija zdravih ženskih donora koristi se za stvaranje embriona bez opasnih mutacija koje bi majke mogle prenijeti na svoju djecu, piše Gardijan

Prva beba stvorena pomoću DNK troje ljudi rođena je u Britaniji, nakon što su ljekari sproveli revolucionarnu proceduru vanteljesne oplodnje u cilju sprečavanja nasljeđivanja neizlječive bolesti. U tehnici, poznatoj kao terapija mitohondrijalnog doniranja (MDT), tkivo iz jajnih ćelija zdravih ženskih donora koristi se za stvaranje embriona bez opasnih mutacija koje bi majke mogle prenijeti na svoju djecu, piše Gardijan.

Pošto se spermatozoidi i jajne ćelije bioloških roditelja kombinuju u embrionu sa mitohondrijama iz jajne ćelije donora, dobijena beba ima DNK majke i oca, plus malu količinu genetskog materijala (oko 37 gena) od treće osobe.

Istraživanje MDT-a, poznatog i kao Mitohondrijalna zamjenska terapija (MRT), započeli su u Velikoj Britaniji ljekari u Centru za plodnost u Njukaslu. Naučnici su željeli da pomognu ženama sa mutiranim mitohondrijama da imaju djecu koja neće naslijediti genetske mutacije. 

S obzirom da sve mitohondrije nasljeđujemo od majke, štetne mutacije mogu uticati na zdravlje djece. Neke bebe se mogu roditi zdrave jer su naslijedile samo mali dio mutiranih mitohondrija, ali druge mogu dobiti mnogo više ovih mutacija i razviti teške, progresivne i često fatalne bolesti. 

Tehnika koju su razvili stručnjaci iz Njukasla sastoji se od nekoliko koraka. Prvo, jajna ćelija majke i zdravog donora se oplođuje očevom spermom. Osnovni genetski materijal se zatim uklanja iz jajne ćelije donora i zamjenjuje onim iz oplođene jajne ćelije para. Dobijena jajna ćelija ima pun set hromozoma oba roditelja, ali i zdrave mitohondrije donora. Zatim se implantira u matericu.

Velika Britanija nije prva zemlja na svijetu u kojoj je beba rođena ovim postupkom. Američki ljekari su 2016. godine rodili prvo dijete začeto uz pomoć MDT tehnike. Radilo se o ženi iz Jordana sa mitohondrijalnim mutacijama koje izazivaju fatalnu bolest (Lijev sindrom). Prije liječenja, sprovedenog u Meksiku, žena je imala četiri spontana pobačaja i dvoje djece. Jedan je umro sa šest godina, a drugi je živio samo osam mjeseci.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
25. novembar 2024 03:19