Premijer Kirijakos Micotakis je rekao da će Vlada uvesti strategiju za informisanje roditelja i djece o tome, a da će kompanije koje upravljaju društvenim mrežama podstaći da se ponašaju odgovorno.
- Već ste zaradili mnogo novca, ne morate da zarađujete od naše djece i tinejdžera, kada dobro znamo da je to što radite opasno po njihovo mentalno zdravlje.., to mora da prestane!- rekao je Micotakis u Atini predstavljajući kampanju.
- Potrebna je reakcija i želim da Grčka igra vodeću ulogu - dodao je on.
Premijer je ranije rekao da prekomjerno korišćenje društvenih mreža dovodi do depresije, osjećaja izolovanosti, nedostatka sna i zavisnosti.
Po zvaničnim podacima, 10 odsto grčkih tinejdžera ima problema zbog zavisnosti od interneta.
Među mjerama je novi sajt za roditeljski nadzor https://parco.gov.gr/ s uputstvima o tome kako da se instalira zaštita pretraživača na pametnim telefonima djece i kako da se prati šta ona rade.
Do aprila Grčka će uvesti alat za verifikaciju starosti uz dnevna ograničenja korišćenja interneta.
Parlament Australije je u novembru odobrio zakon o zabrani pristupa društvenim mrežama za mlađe od 16 godina što je jedna od najstrožih mjera na svijetu za platforme kao što su Iks, TikTok, Instagram i Fejsbuk.
Nepoštovanje ove obaveze kažnjava se sa do 50 miliona australijskih dolara (30,7 miliona eura).
Taj zakon su osudili giganti društvenih medija, a izazvao je zabrinutost i drugih, među kojima Fonda Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF) u Australiji koji je ocijenio da zakon nije „čudotvorno rješenja“ protiv opasnosti na internetu, već da bi mogao da preusmjeri decu u „skrivene i neuređene“ prostore na mreži.