
Holandija i Australija podnijele su zajedničku tužbu protiv Rusije Međunarodnoj organizaciji civilnog vazduhoplovstva (ICAO) zbog pada "boinga" (let MH17) 2014. u istočnoj Ukrajini, navodi se u saopštenju holandske vlade.
"Holandija i Australija pokreću pravni postupak pred Međunarodnom organizacijom civilnog vazduhoplovstva (ICAO) protiv Rusije zbog njene uloge u obaranju leta MH17. Obje zemlje su danas podnijele zajedničku tužbu protiv Rusije ICAO-u", navodi se u saopštenju.
Napominje se da će o ovom koraku biti obaviješten i Savjet bezbjednosti UN.
„Ovo je poseban proces, nezavisan od aktuelnih dešavanja u Ukrajini“, naglasila je holandska vlada.
Krivični predmet u vezi sa padom MH17 razmatra Okružni sud u Hagu od 9. marta 2020. godine. Četiri osobe uključene u slučaj su Rusi Igor Girkin, Sergej Dubinski, Oleg Pulatov i Ukrajinac Leonid Harčenko.
Pulatova na sudu zastupa međunarodna grupa advokata, dok se ostalim osumnjičenima sudi u odsustvu.
Dana 8. juna 2021. godine, počelo je razmatranje predmeta u meritumu.
U decembru 2021. godine, holandsko tužilaštvo podiglo je optužnicu, tražeći da sva četvorica optuženih budu osuđena na doživotne zatvorske kazne „zbog uništavanja aviona u okviru organizovane grupe, što je dovelo do smrti 298 ljudi i ubistva putnika na brodu“.
Malezijski "boing" koji je letio iz Amsterdama za Kuala Lumpur na letu MH17 srušio se 17. jula 2014. u blizini Donjecka. Na letu je bilo 298 ljudi, uključujući državljane Holandije i Australije. Svi su umrli. Kijev je odmah okrivio milicije za pad aviona, ali su oni rekli da nemaju sredstava da obore avion na toliku visinu. Ukrajina je odbila da dostavi podatke sa svojih radara, a SAD nisu dostavile istrazi satelitske snimke na kojima se, kako tvrde, vidi trenutak lansiranja rakete.
Kako je za RIA Novosti izjavio zamjenik generalnog tužioca Rusije Nikolaj Viničenko, ruska strana je Holandiji predala ne samo podatke o ruskom radaru, već i dokumentaciju koja pokazuje da je raketa PVO „Buk ” koja je pogodila "boing" pripada Ukrajini, a lansirana je iz teritorija koju kontroliše Kijev, međutim, ovi istražitelji su ignorisali tu informaciju. Istovremeno, prvog dana sudskog ročišta, tužilaštvo je priznalo da je primilo i proučava podatke ruskog tužilaštva. Istragu je vodio zajednički istražni tim (JIT) pod rukovodstvom Generalnog tužilaštva Holandije bez učešća Rusije. Istraga tvrdi da je "boing" oboren iz protivvazdušno-raketnog sistema „Buk“, koji je pripadao 53. raketnoj brigadi Oružanih snaga Rusije, iz Kurska, sa teritorije koju kontrolišu milicije.
Stav optužbe zasniva se na iskazima isključivo anonimnih svjedoka. Odbrana ruskog optuženog u predmetu Pulatova rekla je da je to otežavalo procjenu vjerodostojnosti njihovog svjedočenja, ali holandsko tužilaštvo insistira da je anonimnost neophodna iz bezbjednosnih razloga. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su optužbe o umiješanosti Rusije u pad malezijskog "boing" neosnovane i za žaljenje, a istraga pristrasna i jednostrana. Prema riječima šefa odjeljenja Sergeja Lavrova, puna je dvostrukih standarda.
Коментари (0)
Оставите свој коментар