- Uređaj IC-V82 je prenosni radio koji je proizveden i izvožen i na Bliski istok od 2004. do oktobra 2014. Proizvodnja je prekinuta prije oko 10 godina i od tada uređaj nije poslala naša kompanija - saopštio je danas Ikom reagujući na informacije Njujork tajmsa i izraelskih medija koji su pominjali taj model.
Kako se dodaje, proizvodnja baterija potrebnih za rad tog uređaja takođe je prekinuta, a holografski pečat kojim se prepoznaju falsifikovani proizvodi nije identifikovan tako da nije moguće potvrditi da li je proizvod poslala ta kompanija.
Takođe je kompanija saopštila da se proizvodi namijenjeni stranim tržištima prodaju isključivo posredstvom odobrenih distributera.
- Svi naši radio uređaji proizvode se u našoj proizvodnoj filijali ‘Vakajama Icom‘ u prefekturi Vakajama u okviru strogog sistema upravljanja ... tako da se u proizvodu ne koristi ni jedan drugi dio osim onog u specifikaciji naše kompanije. Pored toga svi naši radio aparati proizvedeni su u istoj fabrici, i mi ne proizvodimo u inostranstvu - piše u saopštenju kompanije Ikom.
Dvadeset osoba je poginulo i više od 450 je ranjeno širom Libana u eksploziji toki-vokija pripadnika Hezbolaha, prema bilansu libanskog ministarstva zdravlja, i to dan poslije sličnih masovnih eksplozija pejdžera.
U Bejrutu ti toki-vokiji su eksplodirali simultano u južnom predgrađu u vrijeme kada je bila u toku sahrana četiri člana Hezbolaha ubijenih prethodnog dana u eksploziji pejdžera, prema navodima izvora bliskom tom libanskom pokretu i spasiocima.
Lokalni mediji javili su da su se slične eksplozije dogodile na jugu i istoku zemlje.
U utorak je u simultanim eksplozijama pejdžera, sistema radio poruka koji takođe koristi taj proiranski islamistički pokret, poginulo 12 osoba, a ranjeno je između 2.750 i 2.800, prema navodima libanskog ministarstva o napadu bez presedana pripisanom Izraelu.
Izrael nije komentarisao te eksplozije dok su SAD oštro upozorile sve strane u sukobu.
Ovaj talas eksplozija pojačava strahovanja od još šireg rata između Hezbolaha i Izraela.