Ministarstvo je uvelo sankcije za skoro 200 subjekata, a Stejt department ih je odredio za više od 80 u jednoj od najopsežnijih akcija protiv kineskih kompanija do sada u sankcijama Vašingtona usmjerenim na Rusiju, piše Rojters.
Kancelarija za kontrolu strane imovine navodi da su na listi sankcionisanih kompanije sa sjedištem u Kini, Hongkongu nakon ponovljenih upozorenja Vašingtona o podršci ruskoj vojsci.
Podrška Kine Rusiji jedno je od mnogih pitanja koja prijete da otežaju nedavno poboljšanje odnosa između najvećih svjetskih ekonomija, prenosi RSE.
Postupkom Ministarstva finansija je sankcionisano gotovo 60 subjekata lociranih u Azerbejdžanu, Belgiji, Kini, Rusiji, Turskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Slovačkoj, jer su omogućili Rusiju da nabavi potrebnu tehnologiju i opremu iz inostranstva, zaobilazeći sankcije.
"Ministarstvo je u više navrata upozorilo da će se kompanije suočiti sa značajnim posljedicama za pružanje materijalne podrške Rusiji u ratu u Ukrajini, a SAD ih danas uvodi za gotovo 300 subjekata", rekla je ministarka finansija Džanet Jelen.
Vašington je uveo mjere protiv kineske kompanije koja je izvozila robu za proizvodnju dronova Rusiji, kao što su propeleri, motori i senzori.
Sankcije su uvedene i ruskoj aviokompaniji Pobeda, kao i ruskim trupama radiološke, hemijske i biološke odbrane (RCBD).
Američko Ministarstvo trgovine je prethodno više od 200 aviona Boing i Erbas kojima upravljaju ruske aviokompanije dodalo na listu za kontrolu izvoza u sklopu sankcija administracije Džoa Bajdena zbog ruske invazije na Ukrajinu.