Predsjednica Univerziteta Minous Safik objavila je pismo u kojem je zatražila od policije da ostane u kampusu najmanje do 17. maja - dva dana nakon diplomiranja - "kako bi održala red i osigurala da se kampovi ne uspostave ponovo".
U roku od tri sata kampus je očišćen od demonstranata, rekao je portparol policije, dodajući da je izvršeno na "desetine" hapšenja.
- Slobodna, slobodna, slobodna Palestina - uzvikivali su demonstranti ispred zgrade, prenosi RSE.
Drugi su vikali "Pustite studente".
- Kolumbija će biti ponosna na ove studente za pet godina - rekla je Sveda Polat, predstavnica jedne studentske grupe koja je organizovala proteste.
Demonstranti su imali tri zahtjeva: otpuštanje kompanija koje podržavaju izraelsku vladu, veću transparentnost u finansiranju univerziteta i amnestiju za studente i profesore koji su disciplinovani zbog protesta.
Univerzitet je ranije upozorio da se studenti koji su učestvovali u okupaciji zgrade kampusa suočavaju sa akademskim isključenjem.
Okupacija je počela preko noći kada su demonstranti razbili prozore i upali unutra.
Napad Hamasovih militanata iz Gaze 7. oktobra na južni Izrael i izraelska ofanziva na palestinsku enklavu, koja je uslijedila, pokrenuli su najveći izljev studentskog aktivizma u SAD od antirasističkih protesta 2020. godine.
Mnoge demonstracije širom zemlje susrele su se sa optužbama za raspirivanje antijevrejske mržnje. Propalestinska strana, uključujući Jevreje koji se protive izraelskim akcijama u Gazi, kažu da su nepravedno označeni kao antisemitski jer kritikuju izraelsku vladu i izražavaju podršku ljudskim pravima.
Pitanje je poprimilo politički prizvuk uoči predsjedničkih izbora u SAD-u u novembru, a republikanci su optužili neke administratore univerziteta da zatvaraju oči pred antisemitskom retorikom i uznemiravanjem, piše Rojters.