
- Velikan Sava Vladislavić korijenima je bio vezan za Hercegovinu i Boku. Ovaj dvorski savjetnik i carski diplomata, putopisac i veliki dobrotvor, nikada nije zaboravio svoje porijeklo, kazao je u ime grada domaćina Mirko Mustur, potpredsjednik Opštine Herceg Novi, i podsjetio na Vladislavićev značaj kroz istoriju a posebno kada je riječ o uspostavljanju rusko-crnogorskih odnosa u prvoj polovini 18. vijeka.
- Tokom čitavog života pomagao je pravoslavne manastire širom Balkana, prije svega u svom rodnom kraju. U znak zahvalnosti i sjećanja, u Herceg Novom mu je 2014. godine postavljen spomenik. Ovo obilježje ne nalazi se slučajno na pročelju crkve na Toploj, jer je čuveni grof bio je donator hrama i svoju majku sahranio je na ovom mjestu. Kroz ličnost grofa Save Vladislavića ogledaju se istorija i brojne veze našeg i ruskog naroda, kazao je potpredsjednik Mustur. Koliko je grof Sava bio značajan u Rusiji u to vrijeme, i za srpski narod uz obale Dunava, toliko je bio važan i za ovaj naš kraj, ukazao je arhijerejski namjesnik hercegnovski protojerej stavrofor Obren Jovanović, u ime organizatora Crkvene opštine Topaljsko hercegnovske.
- Uz sve njegove velike diplomatske misije, i kulturno i umjetničko mecenstvo koje ga je odlikovalo, grofa Savu je odlikovalo i to da je uvijek nosio otadzbinu u srcu. Tako je veliku brigu pokazivao za srpsko školstvo, i iz Rusije u Sremske Karlovce slao prve učitelje i udzbenike. Ono što je takođe važno naglasiti jeste da je grof Sava bio čuvar i zaštitnik pravoslavnog svetosavskog predanja. Jedini je Srbin koji je podigao grad s imenom Svetoga Save – Trojickosavsk na dalekom istoku Rusije, današnji Kjahti u Republici Burjatija u Ruskoj Federaciji – u njegovom središtu je bila crkva posvećena Svetome Savi Srpskom, kazao je Jovanović.Direktor Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije Arno Gujon je istakao da nam često govore, ako želimo da postanemo svjetski moramo da se odreknemo sebe, svojih korijena, identiteta, da zaboravimo na svoje pretke jezik i kulturu, istoriju, što je pogrešno, jer kako smatra, postaćemo tada izgubljeni.
-Sava Vladislavić je dokazo da može i jedno i drugo, ali pod jednim uslovom da ne zaboravimo ko smo i odakle smo i ostanemo vjerni sebi i svojima. To je jedini uslov da bi mogli da se otvorimo drugima. Dvadeset prvi vijek koji je dosta turbulentan na nivou identiteta nas obavezuje da se sjetimo tih ljudi koji su 350 godina unazad uspijeli to da realizuju, poručio je Gujon.
Dr Goran Komar, je uz osvrt na istorijske činjenice vezane za porodicu Vladislavić i istoriju tog doba, kazao je da je grof Sava prvi Srbin iskazan u diplomatskoj djelatnosti velikog ruskog carstva i njegovih evropskih korespondenata.
- Materijalno, ali i duhovno zaveštanje grofa Save Vladislavića nigdje nije tako veličanstveno sačuvano kao u Herceg Novom, o čemu svjedoče artefakti postavljeni na izložbi, kazao je koautor izložbe Branko Vukomanović, direktni potomak slavnog grofa.Vukomanović je podsjetio na veličinu grofa Vladislavića, njegovu finansijku i političku moć.Profesor Darko Tanasković, smatra izložbu ljekovitom i usmjeravajućom ka pravim vrijednostima.
K.M.
Коментари (0)
Оставите свој коментар