Носталгија, као и мир и безбрижност, осјећај да ће прича имати срећан крај, а уједно и нимало наивна запитаност, лебде у ваздуху док посматрате најновије скулптуре вајара мр Жељка Рељића које чине поставку његове самосталне изложбе "Сјећања". Изложба је отворена до 4. марта у Модерној галерији подгоричких Музеја и галерија.
Рељић се представио скулптурама које приказују дјечаке и дјевојчице у различитим моментима игре и маштања, препознатљивим изразом, радовима у металу. Сплетом околности, каже, наметнуло се да се у Црној Гори најчешће представља с металом. Но, додаје он, истражује и ради и у камену, дрвету, комбинује технике и материјале... Нада се да ће ускоро сублимирати свој рад, и представити се сасвим другачије од оног на што је публика навикла.
Ипак, не може се порећи да је његов фигуративни израз препознатљив, и, нимало једноставан.
– Настојим увијек да будем у академским оквирима приступа скулптури. Материјал је можда традиционалан, али, настојим да будем савремен када је у питању приступ изради – каже Рељић.
Појашњава да његове скулптуре нијесу изливене, већ је у питању ковано и варено жељезо.
– Моје скулптуре имају призвук ливеног жељеза, а то је дошло током обраде. Но, она је свака уникатна, непоновљива. Можда се поновим у теми, али не могу у изразу. Ово је захтјевна техника, традиционалан приступ, али, данас имате много алата који олакшавају рад и убрзавају исцрпљујућ процес, али на радост – каже он.
Назив изложбе "Сјећање" заиста на најбољи начин одговора концепту – меморијама везаним за одрастање, за дјетињство.
– Мене је подстакло моје дјетињство на ово промишљање у скулптури. Захваљујући мојим родитељима и пријатељима, имао сам сјајно и срећно дјетињство. А, чак и када дјетињство није егзактно тема, оно је присутно и утиче на ваш свакодневни живот. И то је неизоставно, код сваког човјека. Не треба живјети у прошлости, немогуће је живјети у будућности, трудимо се сви да живимо у реалности, па се трудим да сваком посматрачу понудим нешто лијепо што је можда и он запамтио из свог дјетињства – каже Рељић.
Истиче и да се руководи естетским принципима, а како би се избјегла сладуњавост и додворавање који би се могли поткрасти када је у питању тема дјетињства.
Ж.ЈАЊУШЕВИЋ